Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Declaratie rectificativa la 390. Ce sanctiuni se aplica pentru depunere declaratie incompleta?

de InfoTva.ro la 31 Mar. 2016 Exclusiv
Tags: declaratie rectificativa, contraventii, declaratia 390, codul de procedura fiscala

In randurile de mai jos, vom vedea in ce masura mai este valabila reglementarea din Codul de procedura fiscala potrivit careia o declaratie rectificativa 390 depusa pana la termenul legal de depunere a urmatoarei declaratii nu se sanctioneaza contraventional in cazul in care depunerea declaratiei incomplete nu a fost constata de organul fiscal.


S-a depus declaratia 390 in luna ianuarie 2016 in termul legal, dar ulterior s-a mai primit o factura cu data de ianuarie 2016 care ar fi trebuit inregistrata in declaratia 390.  Vom vedea daca se poate depune o declaratie rectificativa pentru luna ianuarie 2016 pana in termenul de 25.03.2016 fara amenda.

Potrivit instructiunilor pentru completarea formularului (390 VIES) „Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare" declaratia depusa initial se rectifica prin depunerea unei noi declaratii, pe acelasi format, bifand casuta “rectificativa".  

Se completeaza  toate rubricile formatului cu datele valabile la momentul declararii, indiferent daca acestea au ma fost declarate. Ajustarile se declara pentru luna calendaristica in care intervine exigibilitatea taxei, conform art. 282 alin. (9) din Codul fiscal, respectiv in luna calendaristica  in care regularizarea a fost comunicata clientului.

Contraventiile in cazul declaratiilor recapitulative incorecte ori incomplete se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1500 lei conform art. 337 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala.

Sanctiunea nu se aplica persoanelor care corecteaza declaratia recapitulative pana la termenul legal de depunere a urmatoarei declaratii recapitulative, daca fapta nu a fost constatata de organul fiscal anterior corectarii.
Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii

Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii


Revenind la cazul prezentat in care societetea depune Declaratia rectificativa 390 aferenta lunii ianuarie 2016 pana la data de 25.03.2016, atunci aceasta NU va fi sanctionata.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gina Dragon - Consultant fiscal si economist

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Declaratie rectificativa la 390. Ce sanctiuni se aplica pentru depunere declaratie incompleta?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton