Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Inregistrare achizitii bunuri in Declaratia 394 din afara UE. Ce declaram in Cartus F?

de InfoTva.ro la 01 Nov. 2016 Exclusiv
Tags: declaratia 394, declaratia 394, importuri bunuri, cartus f, ordinul nr2264/2016, d 394

In analiza de mai jos, avem o societate care efectueaza importuri in afara teritoriului Uniunii Europene si care achizitioneaza bunuri din tari aflate in afara Uniunii Europene. In noua declaratie 394, incepand cu 1 octombrie 2016, vom stabili daca trebuie inscrise in cartusul F aceste achizitii de bunuri efectuate in afara Uniunii Europene.

Potrivit Anexei 2 din Ordinului nr. 2769/2015, asa cum a fost modificat prin Ordinul nr. 2264/2016 si Ordinul nr. 2238/2016, in cartusul F se declara operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene.

In acest cartus (F) se declara:

- numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal
 
- in cazul achizitiilor de bunuri/servicii, beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal.

Din cele prezentate intelegem ca intrebarea se refera  la:

a. achizitii de bunuri, achizitii care nu au locul in Romania (importuri in afara teritoriului Uniunii Europene).
Promotii si politici de discount. Tratament fiscal-contabil
Promotii si politici de discount. Tratament fiscal-contabil

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii

50 de umbre ale fiscalitatii
50 de umbre ale fiscalitatii

Vezi detalii



De exemplu, societatea dvs. realizeaza un import in Republica Moldova, vanzarea bunurilor avand loc catre un client din Republica Moldova. In acest caz, operatiunea nu are locul in Romania si nu se datoreaza TVA in Romania. Nu se declara in declaratia 394.

b. achizitioneaza bunuri din tari aflate in afara Uniunii Europene. Importurile de bunuri nu se declara in cartusul F al declaratiei 394.
 
In consecinta, nu se vor declara in cartusul F al declaratiei 394 operatiunile de export si import de bunuri (inclusiv in cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amanare de la plata in vama a TVA) si nici operatiunile care se inscriu in declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare (formular 390).

Observatie: Verificati ca operatiunile de achizitii nu se incadreaza in prevederile art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul Fiscal, caz in care operatiunea trebuie declarata in cartusul F al declaratiei 394.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Inregistrare achizitii bunuri in Declaratia 394 din afara UE. Ce declaram in Cartus F?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton