Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Acordare premii. Ce regim TVA se aplica?

de InfoTva.ro la 30 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, regim tva, acordare premii, cheltuieli deductibile, premii

Prin cele ce urmeaza, vom analiza cazul unei societati care vrea sa acorde bunuri si invitatii de participare gratuite la cursurile organizate de societate, prin tragere la sorti. Vom stabili daca se poate ca in Regulamentul tombolei (loteriei publicitare) sa fie trecuta la valoarea premiilor valoarea cu TVA a bunurilor (pentru a fi aceeasi cu cea afisata pe site la vanzarea cartilor), iar inregistrarea pe 623 sa se faca la pretul de achizitie. De asemenea, daca s-a dedus TVA la achizitia cartilor, vom stabili in ce masura se mai colecteaza TVA la acordarea lor ca premiu.


Totodata, vom stabili daca trebuie constituit provizion (deductibil sau nu, la valoarea cu TVA sau fara) pentru valoarea premiilor ce urmeaza a fi acordate, tombola tinand pana in luna septembrie.

In plus, vom stabili daca pentru cursul acordat gratuit (cu valoare mai mare de 600 lei) se va plati impozit pe venituri din premii 16%.

Solutia consultantului:

Din intrebare intelegem ca sunt doua activitati distincte:

a) cumparare de carti ce se acorda gratuit ca premiu pentru unii dintre cursanti;
b) acordarea unui curs gratuit la o persoana fizica.
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii



In principiu, pentru ambele situatii, tratamentul fiscal este urmatorul:

- Cartile utilizate in aceasta situatie sunt in opinia noastra cheltuieli de reclama si publicitate, integral deductibile la determinarea impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal.

- TVA de la achizitie se poate deduce integral, conform art. 128 alin. (8) lit. e) coroborat cu art. 145 alin. (3) din Codul fiscal.

Pentru persoana fizica aceste carti sau valoarea cursului sunt supuse impozitului din premii, conform proceduri adoptate de art. 75 - 77 din Codul fiscal. Acest lucru conduce la cateva aspecte de care tinem cont astfel:

- valoarea cartii pentru persoana fizica este costul de achizitiei ce cuprinde si TVA, daorece aceasta nu il poate deduce;
- societatea dvs va evalua premiile la impozitare la costul de achizitie ce va cuprinde si TVA;
- sunt impozabile numai premiile ce depasesc suma de 600 lei/zi. Desigur daca aceste carti au o valoare mai mica decat acesta suma nu se retine si nu se calculeaza impozit.
- in cazul in care valoarea cartilor sau valoarea cursului  este mai mare de 600 lei/zi, sumele ce depasesc acest plafon sunt supuse impozitului.

Cum impozitul nu se poate retine prin stopaj si nici nu poate fi achitat in natura, se recomanda ca acesta sa fie detreminat prin metoda sutei majorate, si inregistrat in contabilitate pe seama unie chetuieli.

Articol contabil:

635 "Cheltuieli cu alte impozite si taxe" = 446 " Alte impozite si taxe".

Impozitul se declara lunar in declaratia 100 si in anul urmator, pana pe data de 28 februarie, se raporteaza in declaratia 205.

Cheltuiala cu impozitul este nedeductibila la calulul impozitului pe profit, deoarece este o cheltuiala a persoanei fizice suportata de societate si nu este efectuata in scopul realizarii de venituri, conform art. 21 alin. (1) din Codul fiscal.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Acordare premii. Ce regim TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016