Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.

InfoTva.ro » InfoTVA » Activitati medicale. Obligatia inregistrarii in scopuri de TVA

Activitati medicale. Obligatia inregistrarii in scopuri de TVA

de Infotva.ro la 26 Mai. 2010

Tags: inregistrare in scopuri de tva, activitati medicale

Activitati medicale. Obligatia inregistrarii in scopuri de TVA Irina DumitrescuIntrebare: As dori sa stiu daca societatile comerciale cu activitate de stomatologie, cod CAEN 8623, si cele cu ...



Activitati medicale. Obligatia inregistrarii in scopuri de TVA
Irina Dumitrescu

Intrebare: As dori sa stiu daca societatile comerciale cu activitate de stomatologie, cod CAEN 8623, si cele cu activitate de medicina de familie, cod CAEN 8622, care depasesc limita de 35.000 euro la cifra de afaceri sunt obligate sa devina platitoare de TVA?

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Singurul loc unde toate intrebarile isi gasesc raspuns.
Convinge-te CLICK AICI

Raspuns: Potrivit art. 141 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, sunt scutite de TVA:

a) spitalizarea, ingrijirile medicale si operatiunile strans legate de acestea, desfasurate de unitati autorizate pentru astfel de activitati, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sanatate rurale sau urbane, dispensare, cabinete si laboratoare medicale, centre de ingrijire medicala si de diagnostic, baze de tratament si recuperare, statii de salvare si alte unitati autorizate sa desfasoare astfel de activitati;
b) prestarile de servicii efectuate in cadrul profesiunii lor de catre stomatologi si tehnicieni dentari, precum si livrarea de proteze dentare efectuata de stomatologi si de tehnicieni dentari; (......)

In acest sens, punctul 24 alin. (1) lit. a) si b) din Titlul VI al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca scutirea prevazuta la art. 141 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se aplica pentru operatiunile care sunt strans legate de spitalizare, ingrijirile medicale, incluzand livrarea de medicamente, bandaje, proteze si accesorii ale acestora, produse ortopedice si alte bunuri similare catre pacienti in perioada tratamentului, precum si furnizarea de hrana si cazare catre pacienti in timpul spitalizarii si ingrijirii medicale.

Totusi, scutirea nu se aplica meselor pe care spitalul le asigura contra cost vizitatorilor intr-o cantina sau in alt mod si nici pentru bunurile vandute la cantina spitalului;

Aceasta scutire nu se aplica pentru furnizarea de medicamente, bandaje, proteze medicale si accesorii ale acestora, produse ortopedice si alte bunuri similare, care nu este efectuata in cadrul tratamentului medical sau spitalizarii, cum ar fi cele efectuate de farmacii, chiar si in situatia in care acestea sunt situate in incinta unui spital sau a unei clinici si/sau sunt conduse de catre acestea.

Astfel cum este prevazut la art. 126 alin. (9) lit. c) din legea mentionata, aceste operatiuni sunt scutite de taxa fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii.

In baza celor prezentate, consideram ca activitatile de asistenta medicala specializata CAEN 8622 si cele de asistenta stomatologica CAEN 8623, desfasurate intr-o unitate autorizata, constituie activitati legate de ingrijiri medicale si se incadreaza in prevederile art. 141 alin. (1) lit. a) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal. Prin urmare aceste activitati sunt scutite de TVA, fara drept de deducere.

In conformitate cu dispozitiile art. 153 alin. (1) lit. b) persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile si/sau scutite de TVA cu drept de deducere trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon.

NOU! Monografii contabile si cazuri practice pentru
firmele de transport


Aflati URGENT cum afecteaza OUG 24/2012 activitatea
financiar-contabila a firmei dvs


>> CLICK AICI PENTRU DETALII <<



Potrivit art. 152 alin. (2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea prevederilor art 152 alin. (1), este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, operatiunile rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 145 alin. (2) lit. b), operatiunile scutite cu drept de deducere si cele scutite fara drept de deducere, prevazute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) si f), daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale, cu exceptia urmatoarelor:

a) livrarile de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabila;
b) livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

In acest sens, din coroborarea dispozitiilor punctului 61 alin. (1) cu dispozitiile punctului 47 alin. (3) din Titlul VI al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal rezulta ca, o operatiune este accesorie activitatii principale daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a. realizarea acestei operatiuni necesita resurse tehnice limitate privind echipamentele si utilizarea de personal;
b. operatiunea nu este direct legata de activitatea principala a persoanei impozabile; si
c. suma achizitiilor efectuate in scopul operatiunii si suma taxei deductibile aferente operatiunii, sunt nesemnificative.

Asadar, au obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA doar persoanele impozabile care realizeaza sau intentioneaza sa realizeze operatiuni taxabile si/sau scutite de TVA cu drept de deducere.

Prin urmare, societatilor care desfasoara activitati de asistenta medicala specializata si activitati de asistenta stomatologica nu le revine obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA deoarece, asa cum am aratat, ingrijirile medicale si operatiunile strans legate de acestea, desfasurate de unitati autorizate pentru astfel de activitati, indiferent de forma de organizare, precum cabinete si laboratoare medicale, centre de ingrijire medicala si de diagnostic si alte unitati autorizate sa desfasoare astfel de activitati fac parte din categoria operatiunilor scutite de TVA fara drept de deducere.

Autor: Infotva.ro
Comentarii
1 comentarii




OANA 2012-07-18 18:45:25

societatea noastra intentioneaza sa construiasca un spital. facturarea lucrarilor va fi cu tva sau beneficiaza de scutire?
multumim


Articole conexe:


Ultima ora:




Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Atentie contabili!

Legea privind TVA-ul la Incasare a intrat deja in vigoare!
Cititi si respectati cele 29 de modificari majore pentru 2013.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro
si descarcati GRATUIT Raportul Special

"Totul despre TVA la Incasare - Regulile din 2013"!

Club Contabilitate


detalii aici


Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici

NU RATATI

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
Noul Cod Fiscal a intrat deja in vigoare!
Cititi si respectati cele mai importante modificari pentru 2014
Descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI FISCALE privind aplicarea TVA de la 1 ianuarie 2014"

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton