Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Ce tratament TVA se aplica pentru cadouri acordate salariatilor?

de InfoTva.ro la 21 Dec. 2016 Exclusiv
Tags: regim tva, cadouri angajati, codul fiscal, pachet salariati

In analiza de mai jos, societatea ofera salariatilor cu ocazia sarbatorii Craciunului un pachet format din produse proprii cu o valoare mai mica de 150 lei/salariat. Aceasta cheltuiala este inregistrata drept una sociala. Stabilim daca exista obligatia colectarii TVA.

Preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi utilizate in scopuri care nu au legatura cu activitatea economica desfasurata, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial este considerata livrare de bunuri efectuata cu plata, conform art. 270 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.

Potrivit art. 270 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal coroborat cu prevederile punctului 7 alin. (11) din Normele metodologice, nu constituie livrare de bunuri conform prevederilor art. 270 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal bunurile acordate in mod gratuit pentru scopuri legate de desfasurarea activitatii economice a persoanei impozabile. In aceasta categorie se cuprind, fara a se limita la acestea, bunurile pe care persoana impozabila le acorda gratuit angajatilor sai si care sunt legate de desfasurarea in conditii optime a activitatii economice, cum sunt, de exemplu: echipamentul de protectie si uniformele de lucru, pentru contravaloarea care nu este suportata de angajati, materiale igienico-sanitare in vederea prevenirii imbolnavirilor.

Nu se incadreaza in aceasta categorie orice gratuitati acordate propriilor angajati sau altor persoane, daca nu exista nicio legatura cu desfasurarea in conditii optime a activitatii economice, cum sunt: cotele gratuite de energie electrica acordate persoanelor pensionate din sectorul energiei electrice, abonamentele de transport acordate gratuit pentru diverse categorii de persoane si altele de aceeasi natura.
 
La cheltuielile de protocol se mentioneaza in mod special ca in valoarea acestora se include si tva aferenta cadourilor care depasesc valoarea de 100 lei.
 
Avand in vedere cele de mai sus, opinia mea este ca tva aferenta cadourilor acordate salariatilor se colecteaza prin autofacturare, fiind considerata livrare de bunuri efectuata cu plata, in cazul in care cadourile acordate nu au legatura cu desfasurarea in conditii optime a activitatii economice.

Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri

Vezi detalii

Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ce tratament TVA se aplica pentru cadouri acordate salariatilor?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton