Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Cota TVA pentru prestari de servicii in anul 2016. Cum facturam corect din 2017?

de InfoTva.ro la 20 Dec. 2016 Exclusiv
Tags: cota tva, facturi, emitere facturi, prestari servicii, codul fiscal, tva

In analiza de mai jos, pornim de la situatia in care, incepand cu ianuarie 2017, o societate va mai avea de facturat servicii prestate in anul 2016. Stabilim astfel ce cota de TVA va trebui sa aplice firma si daca va opta pentru cea valabila la data emiterii facturii sau pentru cea valabila la data prestarii serviciilor.

In plus, stabilim daca firma poate sa elibereze facturi cu data de ianuarie 2017 cu cota TVA de 20% in cazul in care serviciile sunt anterioare datei de 01.01.2017.

Iata raspunsul specialistului:

Conform prevederilor de la  art. 291 alin. (4) din Codul  fiscal, cota de TVA aplicabila este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 282 alin. (2), pentru care se aplica cota in vigoare la data exigibilitatii taxei.

Conform prevederilor de la art. 281 alin. (7) din Codul fiscal:

"7) Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari."
 
Asadar, in cazul in care serviciile  s-au prestat efectiv in anul 2016, fiind acceptate de beneficiari  tot  in anul 2016 cota de TVA aplicabila la facturare, va fi de 20%.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii




Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Cota TVA pentru prestari de servicii in anul 2016. Cum facturam corect din 2017?":
Rating:

Nota: 3.94 din 5 din 9 voturi




Comentarii 1 comentarii

Nadie Todirica 2017-01-05 13:31:52

am facturi de avans marfa in 2016 cota 20%
cum procedez in anul 2017 cu acest avans
cu ce cota stornez factura de avans ?
cum procedez cu facturile de avans din cont 472 pentru care am colectat si virat tva 20 % in anul 2016

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016