Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Facturi incasate dupa 1 ianuarie 2018. Sume blocate in contul de TVA. Cum procedati?

de InfoTva.ro la 08 Sep. 2017 Exclusiv
Tags: og 23/2017, plata defalcata, tva, contul de tva, anaf

In analiza de mai jos, avem o firma platitoare de TVA si fara optiunea TVA la incasare. Declaratia 300 se intocmeste lunar, iar plata taxei datorate la buget se efectueaza pana in ziua de 25 a lunii urmatoare. Conform contractelor incheiate, clientii societatii au termene de plata de 60-90-120 de zile. Conform art. 15 alin (3) din OG 23/2017, daca se incaseaza in 2018 facturi emise inainte de 01.01.2018, stabilim daca firma trebuie sa vireze TVA-ul aferent acestor facturi in contul de TVA chiar daca a platit taxa la momentul emiterii facturilor.

 
Iata raspunsul specialistului:
 
Scopul acestei ordonante este cresterea gradului de conformare voluntara la plata a operatorilor economici. Prin norme sau modificari ulterioare este posibil sa se corecteze aceasta prevedere (si sa se aplice numai societatilor care aplica tva la incasare) insa in acest moment, asa cum ati sesizati si dumneavoastra, pentru toate sumele incasate in 2018 se va vira tva in contul de tva.
 
Conform art. 16 din OG 23/2017, contul de tva poate fi executat silit numai pentru plata tva datorata bugetului de stat, precum si pentru plata altor obligatii bugetare restante existente in evidentele fiscale ale organelor fiscale. Contul de tva poate fi executat silit si in baza unor titluri executorii, potrivit legii, pentru tva aferenta unor achizitii de bunuri si/sau servicii.
 
Deci, practic, societatile sunt obligate sa puna la dispozitia ANAF anumite sume (in opinia mea stabilite fara o logica fiscala). Acestea urmeaza sa achite nu numai tva ci si alte obligatii restante ale contribuabilului. Pana la urmatoarele modificari a acestui act normativ, situatia este cea descrisa.
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Facturi incasate dupa 1 ianuarie 2018. Sume blocate in contul de TVA. Cum procedati?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi




Comentarii 1 comentarii

Ion 2017-09-11 19:48:26

Mare prostie!

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016