Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Noutati TVA: Ce persoane au obligatia sa aplice sistemul TVA la incasare?

de InfoTva.ro la 23 Oct. 2012 Exclusiv
Tags: sistemul tva, incasare, cifra de afaceri, persoane impozabile, 1 februarie 2013

In ce priveste sistemul TVA la incasare, va prezentam mai jos normele actuale care reglementeaza categoriile de persoane obligate sa aplice sistemul TVA la incasare.



Astfel, urmatoarele persoane se supun acestei obligatii:

1. Persoanele impozabile inregistrate normal in scopuri de TVA conform art. 153 a caror cifra de afaceri in perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 inclusiv nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei aplica sistemul TVA la incasare de la 1 ianuarie 2013. [art. II OG nr. 15/2012]

Aceste persoane au obligatia sa depuna la organul fiscal pana la data de 25 octombrie 2012 inclusiv o NOTIFICARE - formular 097 din care sa rezulte ca cifra de afaceri in perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 inclusiv nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei.

In situatia in care persoana impozabila nu depune notificarea va fi inregistrata din oficiu de organul fiscal in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare si va aplica acest sistem incepand cu data de 1 ianuarie 2013. [art. II alin. (2) teza a treia OG nr. 15/2012, OPANAF nr. 1529/2012]

Persoanele impozabile inregistrate normal in scopuri de TVA conform art. 153 care au depasit plafonul de 2.250.000 lei nu aplica sistemul TVA la incasare si nu depun notificarea.
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii



2. Persoanele impozabile care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 153 dupa data de 1 octombrie 2012 si nu depasesc cifra de afaceri de 2.250.000 lei in perioada in care au fost inregistrate in scopuri de TVA, aplica acest sistem incepand cu 1 februarie 2013 - cei care au perioada fiscala luna si cu 1 aprilie 2013 - cei care au perioada fiscala trimestrul.
[art. 134^2 alin. (3) lit. a) Cod fiscal]

Aceste persoane au obligatia sa depuna la organul fiscal pana la data de 25 ianuarie 2013 o NOTIFICARE - formular 097 din care sa rezulte ca cifra de afaceri la 31 decembrie 2012 nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei. [art. 156^3 alin. (11) Cod fiscal, OPANAF nr. 1529/2012]    

3. Persoanele impozabile care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 153 in cursul anului 2013 aplica acest sistem incepand cu data inregistrarii in scopuri de TVA. [art. 134^2 alin. (3) lit. b) Cod fiscal]

Aceste persoane NU au obligatia sa depuna NOTIFICAREA, fiind inregistrati din oficiu de organul fiscal in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare  [art. 156^3 alin. (11) Cod fiscal]    

CIFRA DE AFACERI pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile si/sau scutite cu drept de deducere, precum si a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, conform art. 132 si 133, realizate in cursul unui an calendaristic.
[art. 134^2 alin. (3) lit. a) Cod fiscal]


Sursa: DGFP Brasov
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Noutati TVA: Ce persoane au obligatia sa aplice sistemul TVA la incasare?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

JUGANARU GHIORGHE 2012-10-24 16:25:10

va fi nesara evidenta speciala a contului 4426, pentru facturi achitate , partial si /sau meachitate ? la termenul de 90 zile cum se procedeaza cu tva. dela o factura achitata partial ?

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton