Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Sistemul TVA la incasare. Raportarea sumei TVA deductibile care nu poate fi dedusa. Cum procedam?

de InfoTva.ro la 11 Aug. 2016 Exclusiv
Tags: sistemul tva la incasare, jocuri de noroc, cheltuieli nedeductibile, codul fiscal, tva deductibil

In analiza de mai jos, discutam despre o societate care are ca obiect de activitate jocuri de noroc si pariuri (este scutita de TVA conform CF 2922c). In cursul anului 2015 a inceput sa comercializaze si tigari in locatiile sale. Dpasind plafonul prevazut de lege, a devenit platitoare de TVA. Firma are regim mixt, cu jurnale separate pentru achizitii de tigari si jurnal cu achizitii pentru activitatea jocuri de noroc. Vom raspunde urmatoarelor intrebari aferente situatiei prezentate mai sus: "In cazul facturilor pentru activitate de jocuri de noroc valoarea TVA intra in valoarea bunurilor si serviciilor. Cand pot sa includ in valoarea serviciilor/bunurilor: la data achizitiei sau la data la care se achita factura?

De exemplu, avem o factura de prestari servicii din luna martie si este achitata in luna iunie. In cazul in care valoarea TVA va fi trecuta pe cheltuiala abia in luna iunie, baza impozabila pentru impozitul pe profit in luna martie va fi mai mare.

Cum trebuie sa procedez cu facturile de la furnizori cu TVA la incasare cand nu am dreptul sa deduc TVA? Am obligatia sa evidentiez furnizorii cu TVA la incasare chiar daca nu am drept de deducere?"

Iata raspuns oferit de specialist:

Suma TVA care nu poate fi dedusa  de catre o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA nu se considera neexigibila. In acest sens, aduc drept argument  prevederile pct. 67 alin.   (8) din normele de aplicare ale art. 297 din Codul fiscal

  "Prevederile art. 297 alin. (2) si (3) din Codul fiscal referitoare la amanarea dreptului de deducere pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor/serviciilor este platita furnizorului/prestatorului se aplica numai pentru taxa care ar fi deductibila potrivit prevederilor art. 297 alin. (4) - (6), art. 298, 300 si 301 din Codul fiscal. Persoanele impozabile care se afla in situatiile prevazute la art. 297 alin. (2) si (3) din Codul fiscal
si achizitioneaza bunuri/servicii pentru care taxa nu este deductibila conform art. 297 alin. (4) - (7), art. 298 si 300 din Codul fiscal
nu vor reflecta ca taxa neexigibila taxa nedeductibila, indiferent daca taxa aferenta este sau nu achitata. "
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017

Vezi detalii

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii

Capcanele comertului online
Capcanele comertului online

Vezi detalii



Astfel, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA trebuie sa raporteze suma TVA deductibila inscrisa in factura furnizorului/prestatorului la randul 22  "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 20%, altele decat cele de la rd. 25",  cu limitare prin randul 28 denumit  " SUB-TOTAL TAXA DEDUSA CONFORM ART. 297 SI ART. 298 SAU ART. 300 SI ART. 298 DIN CODUL FISCAL
" din decontul de TVA cod 300, fara a fi raportata ca neexigibila la randul B "Achizitii de bunuri si servicii efectuate pentru care nu  s-a exercitat dreptul de deducere a TVA aferenta, existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare,  ca urmare a aplicarii art. 297 alin. (2) si (3) din  Codul fiscal
" cu report la randul B1  " Achizitii de bunuri si servicii realizate in ultimele 6 luni/2 trimestre calendaristice", chiar daca valoarea facturii nu a fost achitata. La randul B cu report la randul B1 se inscrie doar suma TVA neegixigibila care urmeaza a fi dedusa dupa achitarea facturii. Altfel spus, suma TVA deductibila care nu poate fi dedusa nu se considera neexigibila, fiind considerata, direct, nedeductibila.

Astfel, daca suma TVA deductibila nu poate fi dedusa deoarece achizitia este destinata, exclusiv, operatiunilor scutite fara drept de deducere (jocuri de noroc), suma TVA  reintregeste costul de achizitie al serviciului in luna martie 2016, la data inscrisa in factura primita,  fara ca suma TVA respectiva  sa reintregeasca costul serviciului de abia in luna iunie 2016, la data achitarii facturii.  In acest caz, limitarea integrala a dreptului de deducere  afecteaza rezultatul fiscal in trimestrul I 2016.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Sistemul TVA la incasare. Raportarea sumei TVA deductibile care nu poate fi dedusa. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton