Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Subcontractare servicii. Ce regim TVA se aplica?

de Ioana Andreea Pavel la 17 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: subcontractare servicii, tva, codul fiscal, declaratia 390, cmr

Prin cele ce urmeaza, facem referire la o societate care primeste de la un alt stat membru UE un echipament care trebuie reparat in Romania. Ambii parteneri sunt platitori de TVA, inregistrati in VIES. Societatea din Romania subcontracteaza reparatia la o alta firma din tara. Ultima societate repara produsul si factureaza reparatia cu TVA catre firma din Romania. Firma din Romania trebuie sa factureze reparatia catre firma din UE si sa expedieze bunul inapoi.


Vom vedea astfel cum se va factura bunul catre firma din UE (cu sau fara TVA) si daca va mai fi nevoie de CMR in cazul in care clientul ridica bunul din Romania sau daca va fi suficienta o foaie de parcurs.

De asemenea, vom vedea daca trebuie intocmit un Registru special pentru bunul aflat in reparatie in Romania, precum si ce operatiuni se declara in 390.


Conform art. 271 alin. (2) din Codul fiscal si normelor metodologice date in aplicarea acestuia, atunci cand o persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul altei persoane, ia parte la o prestare de servicii, se considera ca a primit si a prestat ea insasi serviciile respective.

Cand pentru aceeasi prestare de servicii intervin mai multe persoane impozabile care actioneaza in nume propriu, prin tranzactii succesive, indiferent de natura contractului, se considera ca fiecare persoana este cumparator si revanzator, respectiv a primit si a prestat in nume propriu serviciul respectiv. Fiecare tranzactie se considera o prestare separata si se impoziteaza distinct, chiar daca serviciul respectiv este prestat direct catre beneficiarul final.

Astfel, serviciul prestat de societatea din Romania catre societatea din Ungaria se impoziteaza distinct din punct de vedere al TVA fiind o operatiune independenta, societatea din Romania actionand in nume propriu se considera ca a prestat ea insasi serviciile respective.
Caietul Seminarului de Fiscalitate si Contabilitate
Caietul Seminarului de Fiscalitate si Contabilitate

Vezi detalii

Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri

Vezi detalii

Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende

Vezi detalii



Conform art. 268 alin(1) din Codul fiscal, din punctul de vedere al taxei pe valoare adaugata sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) operatiunile care, in sensul art. 270-272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania, in conformitate cu prevederile art. 275 si 278;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art. 269 alin. (1), actionand ca atare;


d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art. 269 alin. (2).

Pentru serviciile de reparatii prestate catre o persoana impozabila stabilita in Ungaria pentru determinarea locului prestarii se aplica regula generala prevazuta la art. 278 alin. (2) intrucat acestea nu se incadreaza la nicio exceptie. Potrivit acesteia, locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.

Astfel, daca serviciul este prestat catre sediul activitatii economice sau un sediu fix aflat in alt stat membru decat Romania iar prestatorul poate sa faca dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila si ca este stabilit in Uniunea Europeana serviciile nu sunt impozabile in Romania iar factura se emite fara TVA si se declara in Decontul de TVA (Randul 3, cu preluarea la Randul 3.1) si in Formularul 390 – daca serviciile nu sunt scutite de TVA in statul membru al beneficiarului.

Daca nu dispune de informatii contrare, prestatorul poate considera ca un client stabilit in alt stat membru are statutul de persoana impozabila:

a) atunci cand respectivul client i-a comunicat codul sau individual de inregistrare in scopuri de TVA si daca prestatorul obtine confirmarea validitatii codului de inregistrare respectiv, precum si a numelui si adresei aferente acestuia, in conformitate cu art. 31 din Regulamentul (UE) nr. 904/2010 al Consiliului din 7 octombrie 2010 privind cooperarea administrativa si combaterea fraudei in domeniul taxei pe valoarea adaugata;
b) atunci cand clientul nu a primit inca un cod individual de inregistrare in scopuri de TVA, insa il informeaza pe prestator ca a depus o cerere in acest sens, si daca prestatorul obtine orice alta dovada care demonstreaza ca clientul este o persoana impozabila sau o persoana juridica neimpozabila care trebuie sa fie inregistrata in scopuri de TVA, precum si daca efectueaza o verificare la un nivel rezonabil a exactitatii informatiilor furnizate de client, pe baza procedurilor de securitate comerciale normale, cum ar fi cele legate de verificarea identitatii sau a platii.

Daca nu dispune de informatii contrare, prestatorul poate considera ca un client stabilit in Uniunea Europeana are statutul de persoana neimpozabila atunci cand demonstreaza ca acel client nu i-a comunicat codul sau individual de inregistrare in scopuri de TVA. Cu toate acestea, indiferent de existenta unor informatii contrare, prestatorul de servicii de telecomunicatii, de servicii de radiodifuziune si televiziune sau de servicii prestate pe cale electronica poate considera un client stabilit in alt stat membru drept persoana neimpozabila, atat timp cat clientul in cauza nu a comunicat prestatorului numarul sau individual de identificare in scopuri de TVA.

Conform art. 270 alin. (12) lit. f) din Codul fiscal se considera nontransfer prestarea de servicii in beneficiul persoanei impozabile, care implica evaluarea bunurilor mobile corporale sau lucrari asupra bunurilor mobile corporale efectuate in statul membru in care se termina expedierea ori transportul bunului, cu conditia ca bunurile, dupa prelucrare, sa fie reexpediate persoanei impozabile din Romania de la care fusesera expediate sau transportate initial.

Societatea din Romania va completa  Registrul nontransferurilor care va cuprinde: denumirea si adresa primitorului, un numar de ordine, data transportului bunurilor, descrierea bunurilor transportate, cantitatea bunurilor transportate, valoarea bunurilor transportate, data transportului bunurilor care se intorc dupa efectuarea de lucrari asupra acestora, cum ar fi lucrarile de prelucrare, reparare, evaluare, descrierea bunurilor returnate, cantitatea bunurilor returnate, descrierea bunurilor care nu sunt returnate, cantitatea acestora si o mentiune referitoare la documentele emise in legatura cu aceste operatiuni, dupa caz, precum si data emiterii acestor documente



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Subcontractare servicii. Ce regim TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton