Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Acordare tichete de masa si tichete cadou si societate in pierdere. Cum procedam?

de Miruna Petrache la 07 Feb. 2017 Exclusiv
Tags: tichete cadou, salariati, pierdere fiscala, societate in pierdere

In analiza de mai jos, stabilim in ce masura se pot acorda tichete de masa sau de alt tip (vacanta, prime, abonamente medicale, cadou) daca din anul 2015 si 2016 firma a iesit pe pierdere (pana in 2014 a fost profit).

A existat o prevedere in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 79/2001 privind intarirea disciplinei economico-financiare si alte dispozitii cu caracter financiar, la art. 15, potrivit caruia  incepand cu luna in care se inregistrau obligatii bugetare restante (sau se pierdeau inlesnirile la plata acestora) angajatorii nu mai puteau acorda tichete de masa salariatilor pe perioada in care se inregistrau obligatii bugetare restante. Acest act normativ este in prezent abrogat.
 
In ceea ce priveste restrictia acordarii tichetelor de masa in situatia in care societatea realizeaza pierdere, mentionam faptul ca aceasta a existat in anul 1999 in Legea bugetului de stat pe anul 1999 nr. 36/1999 (art. 58), prin care se preciza faptul ca unitatile emitente nu vor elibera tichete de masa angajatorilor care inregistreaza pierderi.
 
In prezent, in conformitate cu prevederile art. 1 alin. (2) din Legea nr. 142/1998 (actualizata conform ultimelor modificari din decembrie 2016) , tichetele de masa se acorda in limita prevederilor bugetului de stat sau, dupa caz, ale bugetelor locale, pentru unitatile din sectorul bugetar, si in limita bugetelor de venituri si cheltuieli aprobate, potrivit legii, pentru celelalte categorii de angajatori. Nu avem cunostinta de o alta prevedere legala care sa interzica angajatorilor, entitati cu capital privat, acordarea tichetelor de masa, a tichetelor cadou, de vacanta, primelor sau a altor beneficii. Desigur ca acordarea acestora ramane la latitudinea societatii, cu respectarea prevederilor legale. Daca societatea intampina dificultati financiare majore sau inregistreaza pierderi, actionarii/asociatii pot decide sa nu acorde aceste facilitati.
 
Alin. (6) al art. 1 din Legea 142/1998 stabileste ca  angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, in urma consultarii cu salariatii, prin organizatiile sindicale legal constituite sau prin reprezentantii salariatilor, dupa caz.

De regula, acordarea tichetelor/primelor/abonamentelor medicale se realizeaza in urma negocierii intre sindicat sau reprezentantii salariatilor si angajator si reprezinta un mod de motivare/stimulare al salariatilor. Acordarea unor asemenea “avantaje” poate reprezenta si un mod de eficientizare fiscala a societatii, insa decizia se ia in urma unei analize in amanunt a situatiei financiare a societatii, iar decizia apartine angajatorului.
 
In cazul in care se decide acordarea de tichete de masa, vacanta, tichete cadou, abonamente medical, va trebui sa tineti cont de regimul fiscal aplicabil fiecarui tip in parte. De exemplu, abonamentele medicale suportate de angajator reprezinta, la nivelul salariatului, venit asimilat salariului asupra caruia se calculeaza toate contributiile (angajat si angajator) si pentru care se datoreaza si impozit pe salarii.
Consilier Institutiile Statului in Control
Consilier Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Acordare tichete de masa si tichete cadou si societate in pierdere. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton