Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Agentie de turism. Declarare achizitii si prestari servicii intracomunitare

de InfoTva.ro la 19 Sep. 2012 Exclusiv
Tags: declaratia 394, declaratia vies, declaratia 390, facturi, agentie turism

Vom face referire, in randurile urmatoare, la prestarile/achizitiile de servicii intracomunitare pe care o agentie de turism turoperatoare trebuie sa le declare in declaratia VIES (avand in vedere si organizarea de targuri si expozitii in tari din UE pentru firme participante din Romania, cu sediul in Romania).


Vom raspunde astfel urmatoarelor intrebari in ce priveste facturile emise prin aplicarea regimului special conform art. 152^1 din Codul fiscal- cu mentiunea "TVA inclusa":
- la ce rand se declara in decontul de TVA?
- se declara in declaratia 394?
- se declara in declaratia 390 VIES?
- pentru ce tipuri de servicii este necesara inscrierea unei agentii de turism in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

Raspuns:
Situatiile pentru care acest operator economic, organizat sub forma unei agentii de turism ce aplica regimul special al TVA, conform art. 152^1 din Codul fiscal, are obligatia sa declare achizitiile si prestarile de servicii intracomunitare in declaratia recapitulativa 390, sunt regasite la art. 156^4 lit. c) - e) din Codul fiscal.

Toate aceste reglementari pornesc de la faptul ca beneficiarul serviciului are obligatia platii TVA in statul in care este inregistrat, iar locul prestarii de servicii se considera ca avand loc in statul in care beneficiarul este inregistrat, fie conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, cand agentia este achizitioare de servicii intracomunitare, fie in echivalentul aceluiasi articol de lege in statul unde este stabilit beneficiarul serviciului efectuat de agentia de turism.
Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018
Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri. Conform modificarilor Codului Fiscal 2018
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri. Conform modificarilor Codului Fiscal 2018

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Vezi detalii



Observam ca si caracteristica principala ca nu se cuprind serviciile turistice, pentru care se aplica regimul special al TVA.

Exista o multitudine de servicii si noi exemplificam cu un serviciu de consultanta fiscala. Fie ca dvs achizitionati acest serviciu de consultanta fiscala de la o persoana impozabila din Comunitate, inregistrata in scopuri de TVA, fie ca prestati un serviciu de consultanta fiscala in favoarea unei persoane impozabile din Comunitate, pentru ambele activitati exista obligatia declararii in VIES.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Agentie de turism. Declarare achizitii si prestari servicii intracomunitare":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi




Comentarii 2 comentarii

stefania 2014-06-17 14:58:02

O agentie de turism neplatitoare de TVA pe teritoriul Romaniei, achizitioneaza pachete turistice si bilete de avion din spatiul comunitar pentru clienti, persoane fizice si juridice.
Agentia nu este beneficiara acestor servicii, o face in numele clientilor, utilizand regimul special aplicabil agentiilor de turism conf art.152 din codul fiscal.
Agentia trebuie sa depuna declaratia 091 si respectiv sa faca 390 pentru achizitiile de mai sus? Multumesc anticipat.

Barna M 2013-01-06 23:47:53

Buna seara, la multi ani! O agentie de turism neplatitoare de TVA pe teritoriul Romaniei, achizitioneaza pachete turistice si bilete de avion din spatiul comunitar pentru clienti, persoane fizice si juridice.
Agentia nu este beneficiara acestor servicii, o face in numele clientilor, utilizand regimul special aplicabil agentiilor de turism conf art.152 din codul fiscal.
Agentia trebuie sa depuna declaratia 091 si respectiv sa faca 390 pentru achizitiile de mai sus? Multumesc anticipat.

Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton