Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Ce tratament se aplica pentru cheltuielile aferente unui eveniment aniversar organizat de firma?

de InfoTva.ro la 27 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: cheltuieli deductibile, cheltuieli cazare, organizare evenimente, codul fiscal

In cazul in care compania vrea sa organizeze un eveniment aniversar, vom vedea ce cheltuieli sunt deductibile din punct de vedere fiscal si in ce valoare, cu mentiunea ca este vorba de cheltuieli de cazare si masa.

In cazul cheltuielilor efectuate in favoarea salariatilor:

Cazarea si masa acordata salariatilor companiei reprezinta avantaj in natura potrivit art. 76 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal. Cheltuiala cu serviciile de cazare si restaurant, inclusiv tva, va fi deductibila, dar impozitata pe statul de salarii.

In cazul cheltuielilor efectuate in favoarea partenerilor de afaceri:

Potrivit punctului 18 alin. (1) din Normele metodologice ale Codului fiscal, serviciile de restaurant reprezinta servicii care constau in furnizarea de produse alimentare si/sau de bautura, preparate sau nepreparate, pentru consumul uman, insotita de servicii conexe suficiente care sa permita consumul imediat al acestora.

In opinia mea, cheltuielile ocazionate de evenimentul aniversar (servicii de cazare si servicii de restaurant) reprezinta cheltuieli de protocol si sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra profitului contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit si cheltuielile de protocol, potrivit art. 25 alin. (3) din Codul fiscal, daca sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica.

Din punct de vedere al tva, potrivit art. 271 alin. (5) din Codul fiscal cu puntul 8 alin. (8) din Normele metodologice, nu constituie prestare de servicii efectuata cu plata prestarea de servicii in mod gratuit in cadrul actiunilor de protocol in masura in care actiunile de protocol sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica a persoanei impozabile, nefiind aplicabil plafonul prevazut la pct. 7 alin. (12) lit. a) din normele metodologice (plafonul de 100 de lei nu se aplica).
Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii



Dovada ca actiunile de protocol sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica poate fi un raport de necesitate si o confirmare de participare la eveniment din partea partenerilor de afaceri (postala, pe mail ori prin alta metoda).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ce tratament se aplica pentru cheltuielile aferente unui eveniment aniversar organizat de firma?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton