Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Cotizatie achitata unei asociatii profesionale. Ce tratament fiscal se aplica?

de InfoTva.ro la 25 Apr. 2016 Exclusiv
Tags: cotizatie, asociatie profesionala, codul fiscal, prestari servicii, cote tva

In randurile de mai jos, dam ca exemplu o societate platitoare de TVA din Romania care a achitat o cotizatie de membru pentru o asociatie profesionala cu sediul in SUA. Vom vedea care sunt implicatiile fiscale si obligatiile declarative ale societatii din Romania, precum si daca este necesar un document de inregistrare fiscala (sau certificat de rezidenta fiscala eliberat de autoritatile din SUA).

Din  punctul de vedere al TVA, cotizatia platita  reprezinta o achizitie de prestari  de servicii – presupunand ca in contul acestei cotizatii se efectueaza anumite servicii,   pentru care se aplica prevederile art.278 alin (2)  din Codul fiscal respectiv   locul impozitarii este unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitati sale economice.

Potrivit prevederilor din Normele metodologice de aplicare, serviciile pentru care se aplica prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, de care beneficiaza persoane impozabile stabilite in Romania si care sunt prestate de un prestator persoana impozabila care nu este stabilit in Romania, au locul prestarii in Romania, fiind aplicabile cotele de TVA prevazute la art. 291 din Codul fiscal sau, dupa caz, scutirile de TVA prevazute la art. 292, 294, 295 sau 296 din Codul fiscal.

 Potrivit prevederilor art.292 alin. (1)  lit. k) sunt scutite de taxa prestarile de servicii si/sau livrarile de bunuri furnizate membrilor in interesul lor colectiv, in schimbul unei cotizatii fixate conform statutului, de organizatii fara scop patrimonial care au obiective de natura politica, sindicala, religioasa, patriotica, filozofica, filantropica, patronala, profesionala sau civica, precum si obiective de reprezentare a intereselor membrilor lor, in conditiile in care aceasta scutire nu provoaca distorsiuni de concurenta.

Asadar, din punct de vedere al taxei, nu se aplica taxarea inversa , beneficiarul nefiind obligat la plata taxei, fiind o operatiune scutita de taxa.

 Prin urmare, valoarea cotizatiei achitate  se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 26 denumit  "Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile”  .

Din punct de vedere al impozitului pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti, aceste cotizatii platite respectiv eventuale prestari de servicii nu fac parte din sfera de cuprindere a impozitului pe venituri.
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii



La art.223 alin .(1)  veniturile din prestarile  de servicii supuse  impozitarii  sunt cele de la lit.i) si k) reprezentand:

-venituri din prestarea de servicii de management sau de consultanta din orice domeniu, daca aceste venituri sunt obtinute de la un rezident sau daca veniturile respective sunt cheltuieli ale unui sediu permanent in Romania
- venituri din servicii prestate in Romania, exclusiv transportul international si prestarile de servicii accesorii acestui transport.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Cotizatie achitata unei asociatii profesionale. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016