Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Facturile pe hartie pot fi stocate electronic?

de InfoTva.ro la 03 Oct. 2016 Exclusiv
Tags: facturi pe hartie, facturi stocate electronic, forma electronica, facturile emise

Despre reglementarile privind arhivarea documentelor oficiale, incluzand aici si facturile, vom discuta prin cele ce urmeaza si vom stabili, tinand cont de prevederile actuale, in ce masura persoanele impozabile pot converti in forma electronica facturile emise/primite pe suport hartie in vederea stocarii.

Conform prevederilor Codului fiscal si ale normelor metodologice de aplicare a titlului VII din Codul fiscal, persoanele impozabile pot stoca facturile emise/primite pe suport hartie sau in format electronic.

Stocarea de catre categoria de mai sus si in conditiile amintite se poate face indiferent de forma originala in care au fost trimise ori puse la dispozitie, cu conditia sa asigure autenticitatea originii, integritatea continutului si lizibilitatea acestora, conform art. 319 alin. (25) din Codul fiscal, de la momentul emiterii/primirii pana la sfarsitul perioadei de stocare.

ATENTIE!  Indiferent de forma in care este emisa/primita factura, si factura stocata in forma pentru care a optat persoana impozabila, se considera exemplar original, conform normelor metodologice.

Persoanele impozabile care opteaza pentru stocarea electronica a facturilor au obligatia sa stocheze prin mijloace electronice si datele ce garanteaza autenticitatea originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.Fiecare persoana impozabila stabileste modul de garantare a autenticitatii originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.

Prin urmare, persoanele impozabile pot converti in forma electronica facturile emise/primite pe suport hartie in vederea stocarii, cu conditia garantarii autenticitatii originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.

Legea nr 227 / 2015 articolul art. 319 alin.. (25)-(37)
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii


Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul pct. 69 alin. (2) , pct. 99 alin. (2)



Speta ANAF
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Facturile pe hartie pot fi stocate electronic?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016