Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

ONG cu activitate economica si achizitie servicii din UE si din afara UE. Cum procedam?

de InfoTva.ro la 06 Apr. 2016 Exclusiv
Tags: nerezident, ong, codul fiscal, roi, declaratia 390, cifra de afaceri

In cazul urmator, in luna septembrie 2015, un ONG cu activitate economica a depasit cifra de afaceri de 220.000 lei. Din cauza formalitatilor a primit codul de inregistrare in scopuri de TVA valabil de la data de 01.01.2016 si s-a inregistrat in ROI cu aceeasi data. In cursul trimestrului IV 2015 ONG a achizitionat servicii de asistenta, design, utilizare soft-uri atat din UE, cat si din afara UE. In acest caz, vom vedea care sunt obligatiile declarative si de plata privind TVA si impozitul pe veniturile realizate de nerezidenti.


Conform art. 150 alin. 2 din Codul fiscal, in vigoare pana la 31 decembrie 2015, pentru achizitiile de servicii de la persoane impozabile nestabilite pe teritoriul Romaniei (in alt stat membru UE sau in afara UE) beneficiarul este obligat la plata TVA.

Deoarece beneficiarul (ONG-ul cu activitate economica) nu era inregistrat in scopuri de TVA, acesta nu avea posibilitatea platii prin taxare inversa conform art. 157 alin. 2 din Codul fiscal si, ca atare, avea obligatia platii efective a TVA pe baza decontului special de TVA – cod formular 301, dupa cum se prevede la art. 157 alin. 1 coroborat cu art. 156^3 alin. 1 lit. d din Codul fiscal.

In trim IV 2015 ONG-ul cu activitate economica avea obligatia platii TVA pentru serviciile achizitionate, pe care trebuia sa le declare prin intermediul decontului special 301. Suplimentar, pentru serviciile achizitionate de la persoane stabilite in alte state membre UE ar fi trebuit depusa si declaratia recapitulativa 390 VIES conform art. 156^4 alin. 1 lit. e din Codul fiscal, insa la momentul achizitionarii serviciilor ONG-ul nu era inregistrat in scopuri de TVA confom art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal.

In privinta impozitului pe veniturile persoanelor nerezidente, acesta se datora numai daca serviciile intrau sub incidenta prevederilor art. 115 alin. 1 din Codul fiscal, iar prestatorii de servicii nerezidenti nu ar fi prezentat certificatele lor de rezidenta fiscala conform art. 118 alin. 1 si 2 din Codul fiscal.

Spre exemplu, in lipsa altor informatii relevante, se poate presupune ca serviciile de asistenta, design si utilizare soft imbraca forma unor simple prestari de servicii ce intra sub incidenta prevederilor art. 115 alin. 1 lit. k din Codul fiscal. In aceasta ipoteza, serviciile sunt supuse impozitului de 16% prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor catre nerezidenti conform art. 116 din Codul fiscal. Daca beneficiarii veniturilor prezinta si certificate de rezidenta fiscala eliberate de state cu care Romania are incheiate conventii de evitare a dublei impuneri, atunci prevederile conventiilor se aplica cu prioritate, iar conforn art. "beneficiile intreprinderii" sau art.  "alte venituri" din conventii veniturile respective sunt impozabile numai in statele de rezidenta ale beneficiarilor de venit.
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii


In schimb, daca serviciile in cauza imbraca forma unor redevente, devin aplicabile prevederile art. 115 alin. 1 lit. d si ale art. 116 din Codul fiscal, platitorul de venit din Romania fiind obligat sa retina impozitul la sursa. Daca sunt prezentate certificatele de rezidenta fiscala, devin aplicabile prevederile art. "redevente" din conventii, care prevad, de regula, cote de impozitare mai mici fata de cota standard de impozit de 16% aplicabila in Romania.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "ONG cu activitate economica si achizitie servicii din UE si din afara UE. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016