Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Regim TVA pentru achizitii bunuri din UE. Ce reguli se impun unei microintreprinderi neinregistrate in ROI?

de Ioana Andreea Pavel la 11 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: achizitie online, microintreprindere, roi, factura, achizitii, codul fiscal, tva

In cele de mai jos, analizam situatia in care o firma doreste sa cumpere produse de birotica si carti de specialitate de pe site-uri din afara pentru uz intern in cadrul firmei. Vom vedea daca exista varianta deductibilitatii, cu mentiunea ca firma e microintreprindere si nu e inregistrata in ROI. Vom vedea care este regimul TVA si ce obligatii declarative exista, precum si in ce fel va proceda microintreprinderea in cazul in care va efectua plata de pe cardul de firma fara a primi factura.

In ceea ce priveste deductibilatea cheltuielilor cu produsele achizitionate, ne vom raporta la art. 25, alin. 1 din Codul Fiscal (Legea 227/2015), care prevede ca “pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice". In cazul societatii dumneavoastra, care este platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, regimul de deductibilitate al cheltuielilor nu are impact asupra bazei impozabile cu impozitul pe veniturile microintreprinderilor, insa in cazul in care societatea devine platitoare de impozit pe profit, va trebui sa ia in considerare regimul de deductibilitate pentru aceste cheltuieli, la calculul profitului impozabil.

In ceea ce priveste faptul ca achizitiile sunt efectuate de pe site-uri externe, vom presupune ca achizitiile sunt efectuate de la societati inregistrate in Uniunea Europeana. Pentru achizitiile din afara UE, se indeplinesc obligatiile aferente importurilor.

In cazul achizitiilor facute din UE, in cazul in care valoarea achizitiilor intr-un an calendaristic este mai mica decat 10.000 EURO (34.000 de lei, potrivit pct. 3, alin. 5 pentru aplicarea art. 268 din Codul Fiscal), atunci acestea nu sunt impozabile in Romania.

Potrivit art. 317, alin. 1, lit. a) din Codul Fiscal, are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA persoana impozabila cu sediul in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania, neinregistrate si care nu au obligatia sa se inregistreze potrivit art. 316 si care nu sunt inregistrate deja conform lit. b) ori c) sau alin. 2 al art. 317, care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, inainte de efectuarea achizitie intracomunitare, daca valoarea achizitiei respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara.

Prin urmare, in cazul in care societatea dumneavoastra nu mai face si achizitii intracomunitare de servicii, ci doar de bunuri, are obligatia sa se inregistreze potrivit art. 317 si sa obtina cod special de TVA, doar daca valoarea achizitiilor intracomunitare de bunuri depaseste intr-un an valoarea de 10.000 EURO (34.000 lei). Pentru achizitiile efectuate ulterior inregistrarii, societatea va avea obligatia sa faca efectiv plata TVA, declararea achizitiilor realizandu-se prin intermediul declaratiei 301 “Decont special de taxa pe valoarea adaugata".

Intelegem ca achizitiile efectuate de societate sunt platite cu cardul firmei. Pentru platile din extrasele de cont intelegem ca nu primiti factura. Va recomandam sa tineti cont de valoarea achizitiilor efectuate, pentru incadrarea in plafonul de 10.000 EURO.
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii




Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Regim TVA pentru achizitii bunuri din UE. Ce reguli se impun unei microintreprinderi neinregistrate in ROI?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Articole similare

Achizitii intracomunitare facturate cu TVA
Mai multe articole despre achizitie online
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016