Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Servicii bancare achizitionate din UE. Ce implicatii TVA apar?

de Ionut Udriste la 14 Mar. 2016 Exclusiv
Tags: servicii bancare, tva, declaratia 390, comision bancar, deducere, servicii asigurari

In analiza urmatoare, aducem in prim-plan ca exemplu o societate comerciala romaneasca care achizitioneaza din Uniunea Europeana de la o societate impozabila, servicii de asigurari, respectiv servicii bancare (comision bancar). Vom vedea cum ar fi trebuit tratate aceste achizitii din punct de vedere al TVA-ului in anul 2015 si daca trebuie declarate in declaratia recapitulativa.

Serviciile de bancare si de asigurari sunt in general operatiuni scutite fara drept de deducere (atat conform art. 141 alin.2 lit. a si b din Codul fiscal valabil pentru anul 2015 si in acest caz nu aveati obliagatia raportarii lor in Declaratia 390.

Insa trebuie sa analizati foarte bine natura tranzactiilor derulate, deoarece exista anumite exceptii care schimba incadrarea fiscal din operatiuni scutite fara drept de deducere la opratiuni taxabile, cu obligatii de raportare.

Redam mai jos prevederile legale:

(2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:

a) prestarile urmatoarelor servicii de natura financiar-bancara:
1. acordarea si negocierea de credite, precum si administrarea creditelor de catre persoana care le acorda;
2. negocierea garantiilor de credit ori a altor garantii sau orice operatiuni cu astfel de garantii, precum si administrarea garantiilor de credit de catre persoana care acorda creditul;
50 de umbre ale fiscalitatii
50 de umbre ale fiscalitatii

Vezi detalii

Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori
Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori

Vezi detalii

Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii


3. tranzactii, inclusiv negocierea, privind conturile de depozit sau conturile curente, plati, viramente, creante, cecuri si alte instrumente negociabile, exceptand recuperarea creantelor;
4. tranzactii, inclusiv negocierea, privind valuta, bancnotele si monedele utilizate ca mijloc legal de plata, cu exceptia obiectelor de colectie, si anume monede de aur, argint sau din alt metal ori bancnote care nu sunt utilizate in mod normal ca mijloc legal de plata sau monede de interes numismatic;
5. tranzactii, inclusiv negocierea, dar exceptand administrarea sau pastrarea in siguranta, cu actiuni, parti sociale in societati comerciale sau asociatii, obligatiuni garantate si alte instrumente financiare, cu exceptia documentelor care stabilesc drepturi asupra bunurilor;
6. administrarea de fonduri speciale de investitii;
b) operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare, precum si prestarile de servicii in legatura cu operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare efectuate de persoanele impozabile care intermediaza astfel de operatiuni;  

Normele metodologice prevad:

"35. (1) In sensul art. 141 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, pentru a se califica drept operatiuni scutite de taxa, serviciile externalizate trebuie sa fie servicii distincte care sa indeplineasca caracteristicile specifice si esentiale ale serviciului principal scutit de taxa. Scutirile se aplica numai in functie de natura serviciilor, si nu de statutul persoanei care le presteaza sau careia ii sunt prestate. In acest sens au fost date si deciziile Curtii Europene de Justitie: C-2/95 SDC; C-235/00 CSC; C-169/04 Abbey National. Serviciile externalizate aferente operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, precum serviciile de marketing, cercetare, serviciile juridice, serviciile de contabilitate si/sau de audit, nu se cuprind in sfera operatiunilor scutite de taxa.”

In opinia noastra in situatia in care comisionul bancar este datorat pentru operatiuni de natura celor de mai sus la punctele 1-6  - acesta este o operatiune accesorie operatiunii de baza si astfel este scutit fara drept de deducere. In aceste conditii, nu trebuie raportat in Declaratia 390.

Daca acest comision este aferent unor servicii externalizate (serviciile de marketing, cercetare, serviciile juridice, serviciile de contabilitate si/sau de audit, etc.), atunci nici acesta nu se cuprinde in sfera operatiunilor scutite. In aceste cazuri, comisionul trebuia raportat in Declaratia 390.

In ceea ce priveste asigurarile, normele metodologice prevad:

"35^1. (1) In sfera operatiunilor scutite conform art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal
nu se cuprind operatiuni precum serviciile de marketing si serviciile administrative, cum ar fi acceptarea cererilor de asigurare, gestionarea modificarii contractelor si a primelor de asigurare, incheierea, administrarea si rezilierea politelor, organizarea si managementul sistemului informatic, furnizarea de informatii si intocmirea rapoartelor pentru partile asigurate, furnizate de alte persoane impozabile catre persoanele impozabile care realizeaza operatiunile scutite de taxa prevazute la art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal. In acest sens a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in cazul C-472/03 Arthur Andersen.

(2) O caracteristica esentiala a unui serviciu de asigurare o reprezinta existenta unei relatii contractuale intre prestator si beneficiarul serviciilor. Scutirea de taxa pentru serviciile de asigurare si/sau de reasigurare se aplica de catre societatea care suporta riscul si care incheie contractul cu clientii, inclusiv in cazul externalizarii tranzactiilor in domeniul asigurarilor/reasigurarilor. In acest sens a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in cazul C-240/99 Skandia.
(3) Nu sunt scutite de taxa conform art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal serviciile de evaluare a riscurilor si/sau a daunelor, furnizate de alte persoane impozabile catre persoanele impozabile care realizeaza operatiunile scutite de taxa prevazute la art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal. In acest sens a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in cazul C-8/01 Taksatorringen.”

Asadar, in functie de natura serviciilor achizitionate conform prevederilor contractuale , daca se includ sau nu in servicii scutite fara drept de deducere, aveati sau nu obligatia raportarii in Declaratia 390.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Servicii bancare achizitionate din UE. Ce implicatii TVA apar?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton