Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Achizitii servicii pentru un ONG: Care sunt implicatiile TVA?

de InfoTva.ro la 22 Feb. 2018
Tags: tva, ong, implicatii tva, achizitii servicii

In analiza de mai jos, un ONG fara activitate economica primeste servicii de publicitate de la Google si Facebook.

Vom vedea daca in acest caz factura trebuie sa aiba sau nu TVA.

Iata raspunsul specialistului!

Avand in vedere ca O.N.G.-ul este persoana juridica neimpozabila care desfasoara activitati de interes general sau in interesul unor colectivitati conform prevederilor O.G. nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociatii si fundatii, aceasta trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in regim special pentru achizitia intracomunitara de servicii. In acest sens, am in vedere prevederile  art.  317  "Inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii" alin. (1) lit. a) din Codul fiscal  

"(1) Are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol:   

a) persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania, neinregistrate si care nu au obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu sunt deja inregistrate conform lit. b) - d) sau alin. (2), care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara;"   Aceste prevederi se completeaza cu cele de la art. 307  alin. (2)  cu privire la  "Persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile taxabile din Romania"
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii


"(2) Taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6)."

Persoana juridica neimpozabila este definita la pct. 22 de la art. 266 "Semnificatia unor termeni si expresii " drept institutia publica, organismul international de drept public si orice alta persoana juridica, care nu este persoana impozabila, in sensul art. 269 alin. (1).
      
Obligatia de inregistrare nu intervine in cazul unei persoane neimpozabile din punct de vedere al TVA.

Astfel, inregistrarea O.N.G.–ului, persoana juridica neimpozabila,  trebuie efectuata prin formularul cod 091 reglementat prin O.P.A.N.A.F. nr.  631 din 9 februarie 2016 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare de inregistrare/anulare a inregistrarii in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, modificat prin O.P.A.N.A.F. nr.   1381   din 27 aprilie 2017. In acest caz, pentru primirea serviciului se datoreaza TVA, iar valoarea serviciului  facturat de catre prestator se raporteaza, atat prin decontul special de TVA cod 301, cat si prin declaratia informativa cod 390 VIES.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Achizitii servicii pentru un ONG: Care sunt implicatiile TVA?":
Rating:

Nota: 4.67 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016