Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Ajustarea favorabila a dreptului de deducere pentru achizitii efectuate anterior inregistrarii TVA . Care e procedura?

de Ioana Andreea Pavel la 03 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: ajustare favorabila, achizitii, deduceri tva, codul fiscal, tva investitii

In randurile de mai jos, analiza noastra se refera la o societate care in acest moment nu este platitoare de TVA, aflandu-se sub cifra de afaceri de 220.000 lei, si care doreste sa devina platitoare de TVA prin optiune. In acest sens, societatea va depune D088. In cazul unui raspuns afirmativ in urma caruia firma devine platitoare de TVA, vom vedea daca poate sa deduca TVA aferent facturilor furnizorilor achitate inainte de obtinerea codului de TVA, cu mentiunea ca au fost realizate investitii privind proiecte si studii tehnice, avans pentru achizitionarea unui autoturism.

In situatia in care societatea respectiva va indeplini criteriile privind inregistrarea in scopuri de TVA prin optiune si va fi inregistrata conform deciziei care va fi operata in Registrul persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316, va avea posibilitatea sa isi exercite dreptul de deducere a sumei TVA deductibile inscrise in facturile primite pentru achizitiile de bunuri si servicii efectuate anterior inregistrarii in scopuri de TVA. Exercitarea acestui drept nu poate fi efectuata pentru suma TVA achitata efectiv bugetului de stat, declarata prin decontul special de TVA cod 301 pentru:
- achizitii intracomunitare de bunuri, impozabile in Romania;

- achizitii de servicii, impozabile in Romania pentru care s-au aplicat prevederile art. 278 alin. (2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscalaplicabil din 2016 echivalent al art. 133 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aplicabil pana la data de 31 decembrie 2015.   

Ajustarea favorabila a deducerii reglementata sub denumirea "ajustare pozitiva"
se efectueaza dupa inregistrarea in scopuri de TVA numai daca se cunoaste faptul ca bunurile si serviciile respective, inclusiv proiectele de investitii urmeaza a fi utilizate pentru realizarea de operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile .   

Exercitarea dreptului de deducere se efectueaza in primul decont de TVA depus in calitate de platitor de TVA sau in urmatoarele deconturi, in cadrul termenului de prescriere.  

Suma TVA deductibila, dedusa prin ajustarea in beneficiul persoanei impozabile, se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna in care are loc ajustarea, de exemplu mai 2016 si se raporteaza in decontul lunii mai 2016, fie la randul 30 "Regularizari taxa dedusa", fie la randul 31 "Ajustari conform pro-rata/ajustari pentru bunurile de capital".
Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii

Capcanele comertului online
Capcanele comertului online

Vezi detalii

Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule

Vezi detalii



In acest caz, exercitarea  dreptului de deducere se efectueaza in baza prevederilor art. 297 "Sfera de aplicare a dreptului de deducere " din legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal aplicabil din 2016,  alin. (4) lit. a), coroborate cu prevederile alin. (6). Prin alin.  6  al art.  297  din Codul fiscal se prevede "In conditiile stabilite prin normele metodologice se acorda dreptul de deducere a taxei pentru achizitiile efectuate de o persoana impozabila inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 316".

Aceasta posibilitate de exercitare a dreptului de deducere este dezvoltata la punctul 67 alin. (14) din  normele de aplicare ale acestui articol, adoptate prin H.G. nr. 1/2016 din 6 ianuarie 2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal " In sensul art. 297 alin. (6) din Codul fiscal, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa pentru achizitiile efectuate de aceasta inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul fiscal, din momentul in care aceasta persoana intentioneaza sa desfasoare o activitate economica, cu conditia sa nu se depaseasca perioada prevazuta la art. 301 alin. (2) din Codul fiscal.

Deducerea se exercita prin inscrierea taxei deductibile in decontul de taxa prevazut la art. 323 din Codul fiscal, depus dupa inregistrarea persoanei impozabile in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care se aplica prevederile art. 310 alin. (6) din Codul fiscal. In cazul micilor intreprinderi care au aplicat regimul special de scutire in conformitate cu prevederile art. 310 din Codul fiscalsi care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, taxa pentru achizitii efectuate inainte de inregistrare se deduce potrivit prevederilor pct. 83 si 84".

 Exercitarea dreptului de deducere dupa inregistrarea TVA  este cunoscuta sub denumirea de ajustare pozitiva a taxei in beneficiul persoanei impozabile si se efectueaza conform prevederilor  art. 304 (pentru bunuri care nu sunt de capital) si  art. 305  (pentru bunuri de capital) din legea nr. 227/2015
privind  Codul fiscal, respectiv conform prevederilor pct. 83  si pct. 84 din normele de aplicare ale acestor  articole:
- pct. 83 pentru articolul 304;
- pct. 84 pentru articolul 305.

Punctul 78 alin. (6) lit. c) din normele de aplicare ale art. 304 "Ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital" - "(6) In baza art. 304 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal , persoana impozabila realizeaza o ajustare pozitiva sau, dupa caz, trebuie sa efectueze o ajustare negativa a taxei deductibile in situatii precum:…..   c) inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile care a aplicat regimul special de scutire prevazut la art. 310 din Codul fiscal, precum si anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile ca urmare a prevederilor art. 316 alin. (11) lit. f) si g) din Codul fiscal".

In cazul bunurilor de capital, norme privind ajustarea se regasesc la pct. 79.  

Ajustarea se efectueaza conform prevederilor pct. 83 alin.   (11)  din norme  "In sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, ……. persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:
 a) bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul normal de taxare, in conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;
b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;
c) activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;
d) achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal inainte de data trecerii la regimul normal de taxa si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data".

Suma TVA deductibila, dedusa prin ajustarea in beneficiul persoanei impozabile, se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna mai 2016 si se raporteaza in decontul lunii mai 2016, la randul 30 "Regularizari taxa dedusa". Astfel, suma TVA aferenta bunurilor in stoc se recupereaza prin deducerea efectuata dupa inregistrarea in scopuri de TVA.

In concluzie, in situatia prezentata, exercitarea dreptului de deducere nu este conditionata nici de data consumului de bunuri in stoc, dar nici de  data livrarii produselor, fiind conditionata de data inregistrarii in scopuri de TVA, moment in care dobandeste dreptul de exercitare a deducerii pentru bunuri si servicii destinate realizarii de operatiuni taxabile (livrari pe teritoriul Romaniei) si/sau operatiuni scutite cu drept de deducere (exporturi si livrari intracomunitare de bunuri).

Exercitarea dreptului de deducere poate fi efectuata si pentru avansul platit pentru autoturismul care urmeaza a fi achizitionat. Exercitarea acestui drept poate fi efectuata dupa cum urmeaza:  
-    fie integral, daca autoturismuva fi utilizat, exclusiv, pentru activitatea economica;
-    fie partial, 50%, daca autoturismuva fi utilizat si pentru   activitatea economica.
Totusi, in cazul avansurilor nu va recomand sa efectuati ajustarea deoarece va trebui sa efectuati regularizarea sumei TVA ajustate la momentul livrarii bunului cand furnizorul  va efectua regularizarea facturii initiale de avans.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ajustarea favorabila a dreptului de deducere pentru achizitii efectuate anterior inregistrarii TVA . Care e procedura?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton