Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Amenda aferenta serviciului de transport facturata cu TVA. Ce putem deduce?

de InfoTva.ro la 13 Apr. 2017 Exclusiv
Tags: amenda, serviciu transport, refacturare tva, deducere tva, amenzi, factura

Cum procedam in cazul in care o amenda este refacturata cu TVA? Ce putem deduce si cum trebuie sa procedam corect pentru a nu incalca legea? In analiza de mai jos avem urmatoarea situatie: "O societate A de transport refactureaza o amenda cu TVA catre societatea B drept refacturare alte servicii-amenda depasire greutate. Societatea B inregistreaza amenda pe contul 6581 + TVA. Societatea B are dreptul sa-si deduca TVA, iar cheltuiala este deductibila?".

Din precizarile dumneavoastra, intelegem ca societatea A factureaza catre societatea B o amenda pentru depasire de greutate aferenta unui serviciu de transport. De asemenea, intelegem ca factura in cauza este emisa cu TVA, aceasta cheltuiala reprezentand o cheltuiala accesorie a serviciului de transport prestat.

Astlfel, din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata, consideram ca societatea B are dreptul de deducere al TVA-ului inscris pe factura primita, intrucat in conformitate cu prevederile art. 286 alin. (3) din Codul fiscal, cheltuielile accesorii ale unei prestari de servicii sau ale unei livrari de bunuri se includ in baza de impozitare, reprezentand astfel o operatiune taxabila pentru care platitorul de TVA are drept de deducere potrivit art. 297 alin. (4) din Codul fiscal. Va redau mai jos baza legala:

Art 286 alin. (3) Baza de impozitare cuprinde urmatoarele:

b) cheltuielile accesorii, cum sunt: comisioanele, cheltuielile de ambalare, transport si asigurare, solicitate de catre furnizor/prestator cumparatorului sau beneficiarului. Cheltuielile facturate de furnizorul de bunuri sau de prestatorul de servicii cumparatorului, care fac obiectul unui contract separat si care sunt legate de livrarile de bunuri sau de prestarile de servicii in cauza, se considera cheltuieli accesorii.

Art. 297 alin. (4) Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

a) operatiuni taxabile;
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii



Totodata, in legatura cu deductibilitatea cheltuielii din punct de vedere al impozitului pe profit, consideram ca aceasta cheltuiala este deductibila integral, intrucat este o cheltuiala efectuata in scopul desfasurarii activitatii economice, rezultata dintr-un contract de prestari servicii incheiat cu un furnizor al societatii dumneavoastra, conform prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal:

(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare, precum si taxele de inscriere, cotizatiile si contributiile datorate catre camerele de comert si industrie, organizatiile patronale si organizatiile sindicale.



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Amenda aferenta serviciului de transport facturata cu TVA. Ce putem deduce?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016