Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Avansuri intracomunitare facturate. Ce declaram in D 390?

de InfoTva.ro la 27 Feb. 2017 Exclusiv
Tags: avansuri intracomunitare, declaratia 390, codul fiscal, tva la incasare

In randurile de mai jos, subiectul nostru il reprezinta o societate, platitoare de TVA la incasare, care a primit comanda pentru o casa de la o societate cu raspundere limitata din UE (platitoare de TVA), iar in lunile iunie si octombrie s-au primit avansuri pe baza de facturi emise in valoare totala de 21.000 euro. In luna noiembrie a fost livrata casa cand a fost emisa factura definitive, iar pentru avansurile incasate firma romana a emis doua facturi in minus aferente avansurilor din iunie si octombrie.

Vom vedea cum trebuie sa procedeze firma in ce priveste declararea acestor operatiuni in D390 VIES. De asemenea, stabilim daca facturile emise de catre persoana juridica romana catre persoana juridica din UE pentru avansurile primite trebuie declarate in D390.
 
Iata raspunsul specialistului:
 
Potrivit art. 282 alin. (6) din Codul fiscal, nu se aplica tva la incasare pentru livrarile intracomunitare de bunuri. Potrivit punctului 27 alin. (1) din Normele metodologice ale Codului fiscal, pentru avansurile incasate in legatura cu o livrare intracomunitara de bunuri nu intervine exigibilitatea taxei conform prevederilor art. 283 alin. (2) din Codul fiscal. 
 
Totusi, daca persoana impozabila opteaza pentru emiterea facturii anterior faptului generator de taxa pentru livrarea intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv in cazul incasarii de avansuri, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii, conform art. 283 alin. (1) din Codul fiscal. Deci exigibilitatea tva intervine la data emiterii facturii de avans in cazul in care s-a exercitat optiunea de taxare.
 
Formularul 390 se depune lunar pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unei luni calendaristice, de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 sau art. 317 din Codul fiscal, numai pentru lunile calendaristice in care ia nastere exigibilitatea taxei pentru livrarile intracomunitare scutite de taxa in conditiile prevazute la art. 294 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei a luat nastere in luna calendaristica respectiva, deci aveti obligatia sa declarati avansurile pentru ca acestea au fost facturate.
 
Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Neclaritatea intervine datorita faptului ca, potrivit punctului 95 alin. (1) din Normele metodologice ale Codului fiscal, persoana impozabila nu are obligatia de a emite facturi conform art. 319 din Codul fiscal pentru avansurile incasate in legatura cu o livrare intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 294 alin. (2) din Codul fiscal. 
 
Deci nu se declara in formularul 390 avansurile incasate pentru care nu s-a emis factura, dar, in cazul in care ati optat pentru emiterea facturii, atunci aveti obligatia declararii facturilor de avans prin formularul 390.
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Avansuri intracomunitare facturate. Ce declaram in D 390?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016