Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Bunuri acordate gratuit. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?

de InfoTva.ro la 08 Iun. 2017 Exclusiv
Tags: bunuri acordate gratuit, aviz de insotire, inregistrari contabile, codul fiscal

In analiza de mai jos, avem o firma care comercializeaza cu ridicata consumabile medicale. Pentru stimularea vanzarilor, se ofera un produs cadou la 100 de bucati cumparate. Stabilim cum se va inregistra si cum se va evidentia pe factura produsul respectiv avand in vedere ca produsul are un pret anume, dar e acordat gratuit.

Pentru bunul acordat gratuit nu este obligatorie trecerea pe factura. Pentru scoaterea din gestiune a bunului acordat gratuit clientului se va intocmi formularul Aviz de insotire a marfii care va va purta mentiunea "fara facturare", precum si semnatura clientului primitor.  
   
Formula contabila:
623"Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate"   =  371"Marfuri"
 
Referitor la deductibilitatea cheltuielilor privind bunul acordat gratuit, potrivit pct 13.1 din normele metodologice date in aplicarea art 25 alin 1 din Codul fiscal:
 "In aplicarea prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, fara a se limita la acestea, urmatoarele:
 
cheltuielile de reclama si publicitate efectuate in scopul popularizarii firmei, produselor sau serviciilor, precum si costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate si bunurile care se acorda in cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru incercarea produselor si demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri si servicii acordate cu scopul stimularii vanzarilor".
   
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Asadar, fiind acordate in scopul stimularii vanzarilor, cheltuielile respective sunt deductibile la calculul rezultatului fiscal.
 
 Nu se colecteaza TVA pentru bunul acordat gratuit, intrucat nu constituie livrare de bunuri, in sensul art 270 din Codul fiscal. 
 
Conform art 270 alin 8 lit b din Legea 227/2015 privind Codul fiscal:
 
" (8) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
 
  b) acordarea in mod gratuit de bunuri in scop de reclama sau in scopul stimularii vanzarilor sau, mai general, in scopuri legate de desfasurarea activitatii economice, in conditiile stabilite prin normele metodologice"
 
" In sensul art. 270 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal:
 
   a) se cuprind in categoria bunurilor acordate in mod gratuit in scopul stimularii vanzarilor bunurile care sunt produse de persoana impozabila in vederea vanzarii sau sunt comercializate in mod obisnuit de catre persoana impozabila, acordate in mod gratuit clientului, numai in masura in care sunt bunuri de acelasi fel ca si cele care sunt, au fost ori vor fi livrate clientului.     
     
Atunci cand bunurile acordate gratuit in vederea stimularii vanzarilor nu sunt produse de persoana impozabila si/sau nu sunt bunuri comercializate in mod obisnuit de persoana impozabila si/sau nu sunt de acelasi fel ca si cele care sunt ori au fost livrate clientului, acordarea gratuita a acestora nu se considera livrare de bunuri daca:
 
1. se poate face dovada obiectiva a faptului ca acestea pot fi utilizate de catre client in legatura cu bunurile/serviciile pe care le-a achizitionat de la respectiva persoana impozabila; sau
2. bunurile/serviciile sunt furnizate catre consumatorul final si valoarea bunurilor acordate gratuit este mai mica decat valoarea bunurilor/serviciilor furnizate acestuia (pct 7.10 din normele metodologice date in aplicarea art 270 din Codul fiscal).
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Bunuri acordate gratuit. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016