Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Drept deducere pentru achizitii efectuate inainte de inregistrarea in scopuri de TVA. Ce tratament fiscal se aplica?

de InfoTva.ro la 17 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: drept deducere, inregistrarea in scopuri de tva, achizitii, pfa, codul fiscal

In cazul urmator, un PFA neplatitor de TVA a facut in luna aprilie a.c. achizitii de materii prime, ingrasaminte, ierbicide conform avizelor si facturilor emise cu TVA, materiale necesare activitatii de agricultura.

In data de 20 aprilie, PFA-ul a devenit platitor de TVA. Vom stabili daca are dreptul sa deduca TVA de pe facturile primite inainte de a deveni platitor de TVA si daca deductibilitatea TVA depinde de data livrarii produselor sau de data iesirii din gestiunea PFA conform bonurilor de consum si a devizelor de lucrari agricole.
 
Respectivul P.F.A. poate exercita dreptul de deducere pentru suma TVA deductibila aferenta achizitiilor de bunuri mobile existente in stoc la data inregistrarii (materii prime, ingrasaminte, etc.), achizitiei de bunuri imobile, dar si achizitiilor de servicii nedecontate la data inregistrarii (chiriile platite in avans, abonamente, lucrari agricole de toamna,  etc.).

Exercitarea dreptului de deducere se efectueaza in primul decont de TVA depus in calitate de platitor de TVA sau in urmatoarele deconturi, in cadrul termenului de prescriere.  

In acest caz, exercitarea  dreptului de deducere se efectueaza in baza prevederilor art. 297 "Sfera de aplicare a dreptului de deducere " din legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal aplicabil din 2016,  alin. (4) lit. a), coroborate cu prevederile alin. (6). Prin alin.  6  al art.  297  din Codul fiscal se prevede "In conditiile stabilite prin normele metodologice se acorda dreptul de deducere a taxei pentru achizitiile efectuate de o persoana impozabila inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 316".

Aceasta posibilitate de exercitare a dreptului de deducere este dezvoltata la punctul 67 alin. (14) din  normele de aplicare ale acestui articol, adoptate prin    H.G. nr. 1/2016 din 6 ianuarie 2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal " In sensul art. 297 alin. (6) din Codul fiscal, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa pentru achizitiile efectuate de aceasta inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul fiscal, din momentul in care aceasta persoana intentioneaza sa desfasoare o activitate economica, cu conditia sa nu se depaseasca perioada prevazuta la art. 301 alin. (2) din Codul fiscal.

Deducerea se exercita prin inscrierea taxei deductibile in decontul de taxa prevazut la art. 323 din Codul fiscal, depus dupa inregistrarea persoanei impozabile in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care se aplica prevederile art. 310 alin. (6) din Codul fiscal. In cazul micilor intreprinderi care au aplicat regimul special de scutire in conformitate cu prevederile art. 310 din Codul fiscal si care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, taxa pentru achizitii efectuate inainte de inregistrare se deduce potrivit prevederilor pct. 83 si 84. "
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii

50 de umbre ale fiscalitatii
50 de umbre ale fiscalitatii

Vezi detalii



Exercitarea dreptului de deducere dupa inregistrarea TVA  este cunoscuta sub denumirea de ajustare pozitiva a taxei in beneficiul persoanei impozabile si se efectueaza conform prevederilor  art. 304 (pentru bunuri care nu sunt de capital) si  art. 305  (pentru bunuri de capital) din legea nr. 227/2015
privind  Codul fiscal, respectiv conform prevederilor pct. 83  si pct. 84 din normele de aplicare ale acestor  articole:
- pct. 83 pentru articolul 304;
- pct. 84 pentru articolul 305.

Ajustarea se efectueaza conform prevederilor pct. 83 alin.   (11)  din norme  "In sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, ……. persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul normal de taxare, in conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;

b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;

c) activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;

d) achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal inainte de data trecerii la regimul normal de taxa si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data."

Suma TVA deductibila, dedusa prin ajustarea in beneficiul persoanei impozabile, se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna mai 2016 si se raporteaza in decontul lunii mai 2016, la randul 30 "Regularizari taxa dedusa". Astfel, suma TVA aferenta bunurilor in stoc se recupereaza prin deducerea efectuata dupa inregistrarea in scopuri de TVA.

In concluzie, in situatia prezentata, exercitarea dreptului de deducere nu este conditionata nici de data consumului de bunuri in stoc, dar nici de  data livrarii produselor, fiind conditionata de data inregistrarii in scopuri de TVA, moment in care dobandeste dreptul de exercitare a deducerii pentru bunuri si servicii destinate realizarii de operatiuni taxabile (livrari pe teritoriul Romaniei) si/sau operatiuni scutite cu drept de deducere (exporturi si livrari intracomunitare de bunuri).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Drept deducere pentru achizitii efectuate inainte de inregistrarea in scopuri de TVA. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton