Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Emitere factura avans. Regim TVA

de InfoTva.ro la 29 Nov. 2011 Exclusiv
Tags: factura avans, tva, lucrari de investitii

Intrebare: O societate a contractat lucrari de constructii montaj realizand lucrari de investitii. S-a platit deja o parte avans, iar societatea furnizoare a emis factura de avans cu TVA 0 pe suma platita, invocand art.134^1 alin(7) din Codul fiscal. Date fiind acestea, este factura in cauza emisa corect?


Raspuns:

Conform pct. 69 alin. 3 din Normele metodologice date in aplicarea art. 155 din Codul fiscal, regularizarea facturilor din avans se realizeaza prin stornarea facturii de avans la data emiterii facturii pentru contravaloarea integrala a livrarii de bunuri si/sau prestarii de servicii. Stornarea se poate face separat (se emite o factura de stornare a avansului si o factura pentru contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate) sau pe aceeasi factura (o linie din factura evidentiaza contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate si o alta linie stornarea avansului, diferenta reprezentand contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate ramasa de achitat/facturat).

De asemenea, conform art. 155 alin. 1 din Codul fiscal , furnizorii/prestatorii trebuie sa emita o factura catre beneficiar cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a luat nastere faptul generator al taxei. In cazul lucrarilor de constructii-montaj, faptul generator are loc la data cand sunt emise sau acceptate situatiile de lucrari care atesta efectuarea acestora, conform art. 1341 alin. 7 din Codul fiscal .

In acelasi timp, tot art. 155 alin. 1 din Codul fiscal obliga furnizorii/prestatorii sa emita o factura pentru suma avansurilor incasate cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care au fost incasate avansurile. In factura emisa pentru avansurile incasate, este obligatorie colectarea taxei intrucat exigibilitatea (data la care autoritatea fiscala devine indreptatita sa solicite plata taxei – art. 134 alin. 2 din Codul fiscal ) este anticipata faptului generator conform dispozitiilor exprese ale art. 1342 alin. 2 lit. b din Codul fiscal .

Prin urmare, furnizorul/prestatorul a emis incorect factura de avans fara TVA (sau zero).  El putea emite o factura cu TVA zero invocand 1341 alin. 7 din Codul fiscal doar daca era in situatia sa deconteze situatiile de lucrari efectuate, pentru care a incasat anterior sume reprezentand avans 100% din lucrari si emis facturile corespunzatoare cu TVA, cu respectarea dispozitiilor 1342 alin. 2 lit. b din Codul fiscal . In acest caz, din cele prezentate reiese ca furnizorul/prestatorul confunda faptul generator cu exigibilitatea operatiunilor in materie de TVA, cele doua notiuni fiind reglementate cu intelesul lor corespunzator la art. 134-1342 din Codul fiscal .
Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii


De mentionat ca in decontul de TVA se inscrie suma taxei colectate a carei exigibilitate ia nastere in perioada de raportare (art. 1562 alin. 2 din Codul fiscal ), ceea ce confirma, inca o data, faptul ca taxa se colecteaza in functie de data exigibilitatii (in acest caz, data incasarii avansului) si nu in functie de data faptului generator (data cand se vor emite/accepta ulterior situatiile de lucrari).

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul " Emitere factura avans. Regim TVA":
Rating:

Nota: 4.07 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton