Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.

InfoTva.ro » Studii de caz » Firma nou infiintata. TVA

Firma nou infiintata. TVA

de InfoTva.ro la 02 Dec. 2011 Exclusiv

Tags: tva, omfp 1984/2011, codul de procedura fiscala

Intrebare: O firma a fost infiintata la data de 20.09.2011 si a optat de la infiintare pentru a fi platitor TVA. Conform noii proceduri de inregistrare ca platitor TVA a primit codul unic de inregistrare in ziua de 18.11.2011. Pana la aceasta data nu a emis nicio factura deoarece nu a primit de la administratie informatii cu privire la urmatoarea situatie: "In cazul in care societatea nu a primit codul de inregistrare ca platitor TVA poate sa functioneze ca neplatitor? Astfel, daca la emiterea primei facturi are cod de inregistrare ca platitor TVA, care va fi regimul facturilor primite de la furnizori in aceste doua luni? Se poate deduce TVA?




Raspuns:

Asa cum ati prezentat situatia, ati procedat corect daca nu s-au emis facturi cu TVA colectata deoarece obligatia de a nu desfasura operatiuni economice taxabile in perioada 20.09.2011 - 17.11.2011, inainte de primirea deciziei de inregistrare in scopuri de TVA, rezulta din formularul anexa nr. 1 la declaratia cod 010 prin care, persoana imputernicita, isi ia un angajament care trebuie respectat "Ma oblig ca pana la data comunicarii deciziei de aprobare sau respingere a inregistrarii in scopuri de TVA sa nu desfasor activitati economice constand in operatiuni taxabile din punct de vedere al TVA in Romania.",
 
Prin OMFP 1984/2011 se reglementeaza in mod expres ca acest angajament de a nu desfasura activitati economice constand in operatiuni taxabile din punct de vedere al TVA in Romania, pana la data comunicarii deciziei de aprobare sau respingere a inregistrarii in scopuri de TVA, este valabil numai in cazul persoanelor impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal:

"a) inainte de realizarea unor astfel de operatiuni, in urmatoarele cazuri:
 1. daca declara ca urmeaza sa realizeze o cifra de afaceri care atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), cu privire la regimul special de scutire pentru intreprinderile mici;
 2. daca declara ca urmeaza sa realizeze o cifra de afaceri inferioara plafonului de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), dar opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxa;"
 
Totusi, consider ca pentru perioada perioada 20.09.2011 - 17.11.2011 firma respectiva a avut posibilitatea sa desfasoare operatiuni economice prin aplicarea regimului special de scutire reglementat prin art. 152 din Codul fiscal . Astfel, pentru operatiunile respective se puteau emite facturi fara colectarea TVA, dar cu inscrierea mentiunii "regim special cf. art. 152 alin. (1) pe fiecare factura emisa. In fapt, operatiunea taxabila este operatiunea pentru care se aplica una din cotele TVA reglementate la art. 140, definitie preluata din Codul fiscal art. 126 alin. (9)".

Contabilitatea Fondurilor Europene

Explicatii pentru Societati comerciale si PFA

Aplicatii ale activitatii contabile: venituri vs, cheltuieli,
documente justificative, inregistrari venituri proprii

Aflati acum detalii >>

 



Operatiunile impozabile pot fi:

a)    operatiuni taxabile, pentru care se aplica cotele prevazute la art. 140;"

Doar din momentul primirii deciziei de inregistrare TVA comunicata persoanei impozabile in baza prevederilor art. 44 "Comunicarea actului administrativ fiscal" din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala , firma respectiva este obligata sa emita toate facturile prin colectarea TVA in situatia in care, prin natura sa, operatiunea economica efectuata este taxabila, adica nu este scutita cu drept de deducere, scutita fara drept de deducere sau neimpozabila.

Pentru facturile de achizitie bunuri si servicii primite in perioada 20.09.2011 - 17.11.2011 se poate exercita dreptul de deducere a TVA in baza primului decont de TVA cod 300 care se completeaza si se depune cel mai tarziu in data de 27.12.2011 daca perioada fiscala este luna calendaristica sau in data de 25.01.2012 daca perioada fiscala este trimestrul calendaristic. Deducerea se poate efectua si pe baza unui decont ulterior, fara a se depasi o perioada de 5 ani consecutivi, incepand cu data de 1 ianuarie a anului care urmeaza celui in care a luat nastere dreptul de deducere.

Dupa inregistrarea in scopuri de TVA, orice platitor poate sa isi exercite dreptul de deducere a TVA cuprinsa in facturile furnizorilor pentru bunurile achizitionate anterior inregistrarii.
Acest fapt rezulta din prevederile articolul 145, alineatul 4 din Codul fiscal si normele de aplicare ale acestui articol dezvoltate la punctul 45: "in conditiile stabilite prin norme se acorda dreptul de deducere a taxei pentru achizitiile efectuate de o persoana impozabila inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA ".
 
Exercitarea dreptului de deducere a TVA pentru bunurile achizitionate anterior inregistrarii poarta denumirea de ajustare.
 
Exercitarea acestui drept se incadreaza in prevederile alineatul (2) litera c) al art. 145 conform caruia orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate realizarii de operatiuni taxabile, scutite cu drept de deducere si neimpozabile. Exercitarea dreptului de deducere se efectueaza sub rezerva respectarii conditiei impuse prin art. 146 alin. (1) litera a) conform careia pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei datorate sau achitate, persoana impozabila cumparatoare trebuie sa detina o factura emisa in baza prevederilor art. 155.

Deducerea este permisa pentru bunurile achizitionate atat pentru investitiile aferente inceperii unei activitati economice cat si pentru continuarea desfasurarii activitatilor de productie, comert prestari de servicii realizate pana in momentul inregistrarii.
 
Deducerea nu este permisa daca bunurile achizitionate anterior inregistrarii in scopuri de TVA sunt destinate realizarii de operatiuni scutite fara drept de deducere TVA De exemplu, nu se deduce TVA aferenta unei cladiri achizitionate sau modernizate daca respectiva cladire este inchiriata prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere a TVA asa cum este reglementat prin articolul 141, alineatul 2, litera e).
 
Suma TVA ajustata, se raporteaza prin decontul de TVA cod 300, cu semnul plus, la urmatoarele randuri:
-    randul 28 "Regularizari taxa dedusa" pentru bunurile si serviciile destinate desfasurarii activitatii economice;
-    randul 29 "Ajustari conform pro-rata/ajustari pentru bunurile de capital" pentru bunurile de capital.
 
Referitor la servicii, deducerea se efectueaza numai daca acestea nu au fost conusmate, de exemplu plata in avans a unei chirii pentru luna decembrie 2011.

Autor: InfoTva.ro
Comentarii
1 comentarii




doina 2012-01-23 10:44:32

Buna ziua.As dori si eu un raspuns la o intrebare asemanatoare.Anume:
PFA a depasit plafonul in sept.2011 dar a depus hartiile la ANAF in dec.2011 si a primit decizia de platitor cu data de 01.01.2012.Inteleg ca va emite facturi cu TVA incepand cu aceasta data.Acum dilema mea este urmatoarea:
daca depunea la timppana pe 10.10.2011 declaratia ,devenea platitor cu 01.11.2011.Acum trebuie sa depuna D300 pt.trim.III/2011 sau nu, va depune in 01-25.04.2012 ?
Si deducerea fact.de achizitie in primul decont ,din ce perioada le poate face?-01.10.2011-31.12.2011 sau 01.01.2011-31.12.2011
Sper ca am fost destul de clara asupra situatiei mele.
Multumesc.


Articole conexe:


Ultima ora:




Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Atentie contabili!

Respectati noile prevederi pentru aplicarea TVA-ului
O.U.G nr. 8 aduce modificari in ceea ce priveste aplicarea taxei pe valoare adaugata in 2014.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro
si descarcati GRATUIT Raportul Special

"Modificari TVA in 2014: incasare, rambursare, scutire la plata"!

Club Contabilitate


detalii aici


Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici

NU RATATI

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!
Noul Cod Fiscal a intrat deja in vigoare!
Cititi si respectati cele mai importante modificari pentru 2014
Descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificari TVA in 2014: incasare, rambursare, scutire la plata"

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton