Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Organizare eveniment. Ce tratament fiscal privind TVA-ul se aplica?

de Ioana Andreea Pavel la 27 Nov. 2017 Exclusiv
Tags: declaratia 390, prestari intracomunitare, factura, organizare evenimente

In cazul urmator, avem ca subiect organizarea unui eveniment in Romania, cu factura emisa catre o societate straina din UE. Vom vedea daca factura in cauza se va intocmi in moneda euro, ce cota de TVA se aplica, precum si daca va fi inregistrata in Declaratia 390.

Iata raspunsul specialistului:
 
In situatia in care evenimentul este de natura unui spectacol la care accesul in sala este acordat pe baza unor bilete, locul prestarii serviciului se considera a fi locul unde eveniment respectiv este organizat. In acest caz, sunt aplicabile prevederile  art. 278 alin. (6) lit. b) din Codul fiscal "(6) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi: ……b) locul in care evenimentele se desfasoara efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi targurile si expozitiile, precum si pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile."
 
Aceste prevederi se completeaza cu cele de la pct. 22 alin. (4) din normele de aplicare ale acestui articol prin care se reglementeaza ca erviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau evenimentele similare,  includ prestarea serviciilor ale caror caracteristici esentiale constau in garantarea dreptului de acces la un eveniment in schimbul unui bilet sau al unei plati, inclusiv sub forma unui abonament sau a unei cotizatii periodice. De asemenea, la  alin.  (5) de la pct. 22 din norme se regaseste precizarea ca serviciile  de la alin. (4) includ in special acordarea:
 
    a) dreptului de acces la spectacole, reprezentatii teatrale, reprezentatii de circ, targuri, parcuri de distractii, concerte, expozitii si alte evenimente culturale similare;
 
    b) dreptului de acces la evenimente sportive precum meciuri sau competitii
 
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

    c) dreptului de acces la evenimente educationale si stiintifice, precum conferinte si seminare.
    Pentru acest tip de servicii organizate in Romania, se aplica cota standard TVA 19% deoarece operatiunea este taxabila in Romania. In acest caz, valoarea serviciului facturat se raporteaza doar prin decontul de TVA cod 300, la randul 9, dar fara a fi raportat prin declaratia informativa cod 390 VIES.
 
Acest tip de servicii nu se incadreaza in categoria prestarilor intracomunitare de servicii, motiv pentru care, valoarea acestora nu se raporteaza prin declaratia informativa cod 390 VIES.
 
In situatia in care evenimentul respectiv nu se refera la astfel de servicii, pentru serviciul prestat, de exemplu, organizarea  de catre societatea din Romania a aniversarii a 10 ani de activitate in Romania a firmei X din Polonia, operatiunea este o prestare intracomunitara de servicii neimpozabila in Romania, dar impozabila la beneficiarul din Polonia care i-a comunicat un cod valid de TVA emis de autoritatea fiscala din Polonia. In acest caz, sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare reglementata prin art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.Conform acestei reguli, locul prestarii se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul.
 
Astfel de servicii se raporteaza, atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 3, cu report la randul 3.1, cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES cu simbolul P.
 
 Factura poate fi  intocmita in euro sau in orice alta moneda convenita cu beneficiarul, fara a exista vreo restrictie in acest sens.
 
         In concluzie, pentru aplicarea unui tratament fiscal corect, trebuie sa analizati natura serviciului prestat.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil
 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Organizare eveniment. Ce tratament fiscal privind TVA-ul se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016