Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Regim TVA servicii management. Aplicam taxare inversa?

de Redactia Infotva.ro la 17 Dec. 2015 Exclusiv
Tags: prestari servicii, taxare inversa, decont tva, declaratia 390, subsidiara

In cazul analizat mai jos, o forma din Romania, subsidiara a unei firme din Elevetia, a primit de la acestia o factura de servicii fara TVA prin care refactureaza costul cu salariile personalului cu functii globale de exemplu Financial Managerul, Chief Operator Officer (shares of overhead). Nici unul din acestia nu este angajat la firma din Romania astfel ca locul prestarii serviciilor nu este in Romania. Vom vedea cum se inregistreaza aceasta operatiune din punct de vedere al TVA si daca se aplica taxarea inversa si in ce mod.

Potrivit intelegerii noastre, societatea afiliata din Elvetia va factureaza costurile salariale ale anumitor salariati cu funtii globale. In acest sens, ar trebui sa existe un motiv pentru care societatea afiliata din Elvetia va factureaza aceste costuri. Este posibil sa existe un contract de management fee cu aceasta insa nu am primit informatii in acest sens. Practic, din informatiile furnizate, deducem ca suma facturata de societatea din Elvetia constituie in fapt contrapartida unor prestari de servicii de management.

In acest sens, potrivit art. 133, alin. 2 din Codul Fiscal, “Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice."

Asadar, chiar daca locul prestarii efective a serviciului nu este in Romania, potrivit reglementarilor privind TVA din Codul Fiscal, locul de prestare al serviciilor este in Romania, la beneficiar.

Pentru aceasta factura veti aplica taxarea inversa si o veti declara in decontul de TVA la randul 7. Mentionam ca, datorita faptului ca societatea prestatoare este din Elvetia, nu veti declara valoarea serviciului si la randul 7.1 si nici in declaratia recapitulativa 390.

    

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal
Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Ghid practic 2018
Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Ghid practic 2018

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Regim TVA servicii management. Aplicam taxare inversa?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton