Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Servicii prestate in 2015 si facturate in 2016. Cu ce cota de TVA vom factura?

de Redactia Infotva.ro la 11 Ian. 2016 Exclusiv
Tags: cota tva 2016, facturi, legea 227/2015, 1 ianuarie 2016, prestari servicii

In randurile de mai jos, avand in vedere modicarea cotei de TVA incepand cu data de 1 ianuarie 2016, stabilim ce cota de TVA (24% sau 20%) folosim pentru facturile pe care le emitem in luna ianuarie 2016 aferente unor servicii prestate in luna decembrie 2015.




Cota de tva aplicabila este cea in vigoare la data faptului generator, iar faptul generator  intervine de regula la data efecturii livrarii bunurilor sau prestarii serviciilor. Mai jos va redam art. 281 din codul fiscal, prin care se stabileste momentul in care intervine faptul generator pentru mai multe situatii:

Conform art. 281 faptul generator intervine:

"ART. 281 - Faptul generator pentru livrari de bunuri si prestari de servicii

(1) Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute in prezentul capitol.
Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori
Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Vezi detalii

Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii


(2) Pentru bunurile livrate in baza unui contract de consignatie se considera ca livrarea bunurilor de la consignant la consignatar are loc la data la care bunurile sunt livrate de consignatar clientilor sai.

(3) Pentru bunurile transmise in vederea testarii sau verificarii conformitatii, se considera ca livrarea bunurilor are loc la data acceptarii bunurilor de catre beneficiar.

(4) Pentru stocurile la dispozitia clientului se considera ca livrarea bunurilor are loc la data la care clientul retrage bunurile din stoc in vederea utilizarii, in principal pentru activitatea de productie.

(5) Prin normele metodologice sunt definite contractele de consignatie, stocurile la dispozitia clientului, bunurile livrate in vederea testarii sau a verificarii conformitatii.

(6) Pentru livrarile de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrarii este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca un proprietar. Prin exceptie, in cazul contractelor care prevad ca plata se efectueaza in rate sau al oricarui alt tip de contract care prevede ca proprietatea este atribuita cel mai tarziu in momentul platii ultimei sume scadente, cu exceptia contractelor de leasing, data livrarii este data la care bunul este predat beneficiarului.

(7) Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari.

(8) In cazul livrarilor de bunuri si al prestarilor de servicii care se efectueaza continuu, altele decat cele prevazute la alin. (7), cum sunt: livrarile de gaze naturale, de apa, serviciile de telefonie, livrarile de energie electrica si altele asemenea, se considera ca livrarea/prestarea este efectuata la datele specificate in contract pentru plata bunurilor livrate sau a serviciilor prestate sau la data emiterii unei facturi, dar perioada de decontare nu poate depasi un an.

(9) In cazul operatiunilor de inchiriere, leasing, concesionare, arendare de bunuri, acordare cu plata pe o anumita perioada a unor drepturi reale, precum dreptul de uzufruct si superficia, asupra unui bun imobil, serviciul se considera efectuat la fiecare data specificata in contract pentru efectuarea platii.

(10) Prestarile de servicii pentru care taxa este datorata de catre beneficiarul serviciilor in conformitate cu art. 307 alin. (2), care sunt prestate continuu pe o perioada mai mare de un an si care nu determina decontari sau plati in cursul acestei perioade, se considera efectuate la expirarea fiecarui an calendaristic, atat timp cat prestarea de servicii nu a incetat.

(11) Prin exceptie de la prevederile alin. (8), livrarea continua de bunuri, altele decat cele prevazute la art. 275 alin. (1) lit. e) si f), pe o perioada care depaseste o luna calendaristica, care sunt expediate sau transportate intr-un alt stat membru decat cel in care incepe expedierea ori transportul bunurilor si care sunt livrate in regim de scutire de TVA sau care sunt transferate in regim de scutire de TVA intr-un alt stat membru de catre o persoana impozabila in scopul desfasurarii activitatii sale economice, in conformitate cu conditiile stabilite la art. 294 alin. (2), se considera ca fiind efectuata in momentul incheierii fiecarei luni calendaristice, atat timp cat livrarea de bunuri nu a incetat.

(12) Prestarile de servicii care nu se regasesc la alin. (7) - (10) se considera efectuate la data finalizarii prestarii serviciului respectiv."

Asadar, analizati in care din situatiile de mai sus va incadrati si in functie de aceasta, daca faptul generator intervine in decembrie 2015, factura se va intocmi cu tva de 24%, iar daca acesta intervine in 2016 (spre exemplu cazul prestarilor care se considera efectuate la data aprobarii de beneficiar – alin. 8 de  mai sus, sau in cazul alin.9. si 10, ) se va aplica cota de TVA valabila incepand cu 1 ian 2016 - de 20%.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Servicii prestate in 2015 si facturate in 2016. Cu ce cota de TVA vom factura?":
Rating:

Nota: 2.72 din 5 din 9 voturi




Comentarii 2 comentarii

Adina Marian 2016-02-24 16:16:52

Buna ziua, eu am o situatie, facturi primite de la un furnizor pentru verificare ct in decembrie, facturat in ianuarie cu 24% In 394 am cota de 24%, dar in 300 nu. Stiti cumva la ce rand trec in noul formular 300 tva ul de 24%? Multumesc.

Anisoara 2016-02-04 16:52:57

Adica un serviciu de salubrizare prestat in decembrie 2015 se poate factura in ianuarie 2016 cu TVA 24%?? Asta se intelege din finalul articolului Dvs. si nu e deloc asa !!

Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton