Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Split TVA. Care sunt regulile de aplicare?

de InfoTva.ro la 26 Feb. 2018
Tags: tva, split tva, reguli de aplicare, plata defalcata a tva

In analiza de mai jos, in cazul achizitiei de marfa a unei societati ce aplica Split TVA de la o societate ce nu aplica sistemul, vom vedea cum se va face plata facturii aferente.

Iata raspunsul specialistului!

In situatia in care furnizorul nu este inscris in sistemul TVA la incasare, cumparatorul inscris pentru aplicarea acestui mecanism nu trebuie  sa achite contravaloarea sumei TVA deductibile din contul sau distinct de TVA.
         
Cumparatorul este obligat sa vireze suma TVA aferenta achizitiilor din contul sau de TVA in contul de TVA al furnizorului/prestatorului numai daca furnizorul aplica acest mecanism. In acest sens, am in vedere prevederile art. 3 alin. (1) din O.G. nr. 23/2017, aprobata cu modificari  si completari  prin Legea nr. 275  din 27 decembrie 2017 "(1) Persoanele impozabile, cu exceptia institutiilor publice, inregistrate in scopuri de TVA, au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii intr-un cont de TVA al furnizorului/prestatorului care aplica mecanismul platii defalcate a TVA."
 
In acest context, se retine faptul ca  prevederile art. 3 alin.   (3)  din O.G. nr. 23/2017  "Persoanele inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care aplica mecanismul platii defalcate a TVA au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii din contul de TVA, cu exceptia operatiunilor prevazute la art. 14 alin. (1). " trebuie respectate numai daca furnizorul/prestatorul este inscris in sistemul TVA.
 
Astfel, consider ca un cumparator nu trebuie sa efectueze plata TVA din contul sau de TVA in contul curent al furnizorului/prestatorului in situatia in care acel furnizor/prestator nu aplica mecanismul split TVA.
Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii


In acest sens, aduc drept argument si prevederile art. 18 prin care nu se prevad contraventii in cazul in care suma TVA aferenta unei achizitii nu este virata din contul distinct de TVA al cumparatorului, in cazul in care furnizorul/prestatorul nu este inscris in sistemul TVA, dar are un cont distinct de TVA.
 
Asadar, in situatia in care un cumparator inscris in mecanismul split TVA efectueaza o achizitie de la furnizor/prestator din Romania care nu este  inscris in mecanismul split TVA, plata facturii se efectueaza din contul curent al cumparatorului in contul curent al furnizorului.
           
Astfel, se poate considera ca acel cumparator inscris pentru aplicarea mecanismului split TVA este dezavantajat deoarece nu poate efectua plati din contul sau de TVA catre furnizori/prestatori care nu sunt inscrisi in acest mecanism, platile fiind efectuate doar prin debitarea contului curent.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Split TVA. Care sunt regulile de aplicare?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 4 voturi




Comentarii 1 comentarii

Info 2018-02-26 18:25:41

Aplicație split tva http://registraturaelectronica.com/products.html

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016