Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Stabilire exigibilitate. Se deduce TVA-ul la incasare?

de InfoTva.ro la 03 Apr. 2018
Tags: tva, tva la incasare, cod fiscal, deducerea tva

In analiza de mai jos, o societate, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, ce aplica sistemul de TVA la incasare, presteaza servicii, pe teritoriul Romaniei, pentru o societate din Austria.

Vom vedea daca se va deduce TVA-ul cand se va incasa factura din Austria.

Iata raspunsul specialistului!

In acest sens, trebuie avut in vedere faptul ca sistemul de TVA la incasare se aplica numai pentru operatiuni pentru care locul livrarii de bunuri sau locul prestarii de servicii, stabilit potrivit prevederilor legale, se considera a fi in Romania.
 
Avand in vedere faptul ca societatea in discutie presteaza servicii ce au loc pe teritoriul Romaniei, facturarea efectuandu-se cu TVA, exigibilitatea taxei pentru aceste servicii prestate se va stabili potrivit regulilor sistemului de TVA la incasare, astfel, aceasta intervine la data incasarii contravalorii integrale sau partiale a acestora.
 
In ceea ce priveste dreptul de deducere a TVA, acesta este amanat pana la data la care TVA aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate de catre societate, a fost platita furnizorului sau prestatorului, dupa caz.
 
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii


Va redam mai jos baza legala aplicabila:

Art.282 alin. (3) din Codul Fiscal "Prin excepie de la prevederile alin. (1) si alin. (2) lit. a), exigibilitatea taxei intervine la data incasarii contravalorii integrale sau partiale a livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii, in cazul persoanelor impozabile care opteaza in acest sens, denumite in continuare persoane care aplica sistemul TVA la incasare."
 
Art. 297 alin.(3) din Codul Fiscal "Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 282 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau, chiar daca o parte din operatiunile realizate de persoana impozabila sunt excluse de la aplicarea sistemului TVA la incasare conform art. 282 alin. (6).

Aceste prevederi nu se aplica pentru achizitiile intracomunitare de bunuri, pentru importuri, pentru achizitiile de bunuri/servicii pentru care se aplica taxare inversa potrivit prevederilor art. 307 alin. (2) - (6), art. 313 alin. (10) sau art. 331."

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Stabilire exigibilitate. Se deduce TVA-ul la incasare?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 3 voturi




Comentarii 1 comentarii

Matoescu Hurem Luiza 2018-04-04 15:03:51

Operatiunile intracomunitare aplica taxarea inversa, darse tine cont si de certificatul tva.

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016