Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Achizitie floarea soarelui de la persoane fizice

de InfoTva.ro la 20 Iun. 2012
Tags: impozite, omef 3512/2008, taxare inversa, tva

Intrebare: Am achizitionat de la o persaoana fizica o cantitate de floarea soarelui, pe borderou de achizitie simplu, caci floarea soarelui nu este cereala, deci nu am folosit borderou de achizitie cereale. Cum se inregistreaza acest bon de achizitie? Taxare inversa nu se poate face, deoarece furnizorul nu este inregistrat in scopuri de TVA , si nu se deduce TVA?

 
Sunt obligata sa opresc impozit la valoarea respectiva, prin stopaj la sursa persoanei fizice, avand in vedere ca obiectul meu de activitate principal este cultura cerealelor?

Ce alte declaratii trebuiesc sa depun in afara de 300? Firma este SRL, cu 18 angajati si cod CAEN 0111 Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase si a plantelor producatoare de seminte oleaginoase.
 
Raspuns: Achizitiile de la persoane fizice pot fi inregistrate in contabilitate numai in cazul in care se face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective, asa cum se prevede la pct. 4 din Normele metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile aprobate prin OMEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile. In consecinta, pentru justificarea achizitiei de floarea soarelui de la persoane fizice trebuie intocmit formularul Borderou de achizitie (de la producatori individuali) (Cod 14-4-13/b).
 
Taxarea inversa nu se poate aplica deoarece conditia obligatorie pentru aplicarea taxarii inverse este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de TVA, in conformitate cu art. 160 din Codul fiscal . Asadar nu se deduce TVA avand in vedere ca floarea soarelui se achiztioneaza de la persoane fizice.
 
In vederea impozitarii, trebuie avute in vedere prevederile art. 71 lit. d) si art. 74 alin. (4) din Codul fiscal , pct. 149 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal si O.M.A.P.D.R. nr. 190/2009 pentru aprobarea Procedurii privind stabilirea si plata impozitului pe veniturile banesti din agricultura realizate prin valorificarea produselor vandute catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare.
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii

Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri

Vezi detalii

 
Astfel, in situatia in care persoanele fizice nu prezinta o copie a formularului 260 "Decizie de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit", unitatile specializate pentru colectare au obligatia sa calculeze impozitul pe venit prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea unei cote de 2% asupra venitului brut.
 
Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final si se vireaza pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut. Documentul contabil care sta la baza calcularii impozitului de 2% asupra valorii produselor livrate catre unitati specializate pentru colectare este borderoul de achizitie. Impozitul se declara in formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat" si, informativ, se depune anual si formularul 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit".


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Achizitie floarea soarelui de la persoane fizice":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi




Comentarii 3 comentarii

Adrian 2012-12-14 10:34:24

Daca persoana fizica a depasit plafonul si a devenit platitoare de TVA, se mai face retinerea la sursa de 2%?

tamara 2012-09-13 09:03:07

Daca eu, persoana fizica neautorizata predau la o soc. comerciala porumb mi se retine 2% si 5.5%?

petcu 2012-07-14 10:14:04

suntem o societate de achizitii cereale,am dori sa stim daca pe langa 2% ,se mai opreste si altceva?Am inteles ca trebuie oprit si 5,5 % contributie individuala de sanatate? nimeni nu stie nimic dar totusi am vrea sa cunoastem exact legislatia pt. a o aplica.
Multumim,

Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton