Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Corectare factura pentru prestare servicii. Se aplica regimul special de scutire?

de InfoTva.ro la 15 Aug. 2017 Exclusiv
Tags: corectare erori, prestari servicii, monografia contabila

In cazul urmator, facem referire la o firma neplatitoare de TVA care a incheiat un contract de prestari servicii cu o primarie. Dintr-o eroare pe contract s-a scris baza impozabila la care se adauga TVA. Firma afla astfel ca trebuia sa factureze doar baza impozabila si nu toata valoarea. In prezent e platitoare de TVA.

 
Stabilim cum poate firma sa returneze acest TVA avand in vedere ca a platit impozitul pe microintreprindere la toata valoarea si a luat si dividende din profitul rezultat. 
 
Iata raspunsul specialistului:
 
Din situatia prezentata, am retinut faptul ca societatea pe care o reprezentati, aflata in regimul special de scutire reglementat prin art. 310 "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici" a emiso factura colectand, in mod eronat,  TVA.  Conform prevederilor alin. (10) lit. b)  al art. 310,  persoana impozabila care aplica regimul special de scutire  nu are   voie sa mentioneze taxa colectata in  factura emisa.  Aceste prevederi se completeaza cu cele de la punctul   83 alin. (15) din normele de aplicare ale Codului fiscal  prin care se reglementeaza, in mod expres faptul ca,  persoana  impozabila  care, in mod eronat a  facturat  cu taxa livrari de bunuri si sau prestari de servicii scutite este obligata sa storneze factura  emisa "Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire pentru intreprinderile mici nu are voie sa mentioneze taxa pe valoarea adaugata pe factura sau pe alt document, in conformitate cu prevederile art. 310 alin. (10) lit. b) din Codul fiscal.
 
In cazul in care o persoana impozabila a facturat in mod eronat cu taxa livrari de bunuri si sau prestari de servicii scutite conform art. 310 din Codul fiscal, este obligata sa storneze facturile emise in conformitate cu prevederile art. 330 din Codul fiscal. Beneficiarii unor astfel de operatiuni nu au dreptul de deducere sau de rambursare a taxei aplicate in mod eronat pentru o astfel de operatiune scutita. Acestia trebuie sa solicite furnizorului/prestatorului stornarea facturii cu taxa si emiterea unei noi facturi fara taxa."
           
Stornarea se efectueaza conform prevederilor art. 330 "Corectarea facturilor"
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

din Codul fiscal alin.  (1)  lit. b)     
   " (1) Corectarea informatiilor inscrise in facturi sau in alte documente care tin loc de factura se efectueaza astfel: ...... b) in cazul in care factura a fost transmisa beneficiarului, fie se emite o noua factura care trebuie sa cuprinda, pe de o parte, informatiile din factura initiala, numarul si data facturii corectate, valorile cu semnul minus sau, dupa caz, o mentiune din care sa rezulte ca valorile respective sunt negative, iar, pe de alta parte, informatiile si valorile corecte, fie se emite o noua factura continand informatiile si valorile corecte si concomitent se emite o factura cu valorile cu semnul minus sau, dupa caz, cu o mentiune din care sa rezulte ca valorile respective sunt negative, in care se inscriu numarul si data facturii corectate. "
 
Pentru corectare se utilizeaza cota de TVA aplicata la emiterea facturii initiale, de exemplu, 20%. Valoarea facturii emise pentru corectie nu se evidentiaza, cu semnul minus in jurnalul  pentru vanzari si nu se raporteaza, cu semnul minus,  prin decontul de TVA cod 300, la randul 16 alocat pentru   “Regularizari taxa colectata” deoarece prestatorul nu a fost persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA la data emiterii facturii iniţiale. De asemenea, nu se evidentiaza in jurnalul  pentru vanzari si nu se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 nici valoarea facturii emise corect in care se inscrie  numarul facturii initiale si se  mentioneaza  art. 310. 
 
Inregistrarile contabile sunt urmatoarele:
 
- factura de stornare:
%                          = 411
704                                                 5.000 lei 
446                                                1.000 lei
 
Am in vedere contul 446 deoarece la momentul emiterii facturii cu TVA prestatorul se afla in regimul special de scutire si nu putea fi utilizat contul 4427 "TVA colectata", fiind posibila doar inregistrarea contabila  635 = 446.  
                     
Prin intrebarea formulata, nu ati precizat daca s-a virat suma TVA colectata, astfel incat, dupa corectarea facturii, sa solicitati organului fiscal restituirea sumei TVA achitate eronat. 
 
- factura de corectie:
411                         = 704                  5.000 lei
 
In acest caz, impozitul pe venituri microintreprindere calculat in anul 2016  se diminueaza in anul 2017, la data constatarii erorii,  deoarece nu sunt permise regularizari ale impozitului pe venit datorat in perioada fiscala anterioara.  
 
- restituirea sumei TVA colectate, stornate,  care se cuvine clientului:   
411                         = 5121                1.000 lei
 
 In alta ordine de idei, se retine ca nu este relevant faptul ca, la momentul corectarii facturii, persoana impozabila este inregistrata in scopuri de TVA in regim normal. 
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Corectare factura pentru prestare servicii. Se aplica regimul special de scutire?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016