Ministerul Finantelor a lansat pe data de 27 februarie 2026- FIDELIS III 2026, a treia sesiune a acestui an, ce se va desfasura intre 6 si 13 martie 2026. Investitorii au la dispozitie noi oportunitati de economisire, cu dobanzi neimpozabile atractive: de pana la 7,10% pentru emisiunile in lei si de pana la 6,00% pentru cele denominate in euro.
Detaliile emisiunii FIDELIS III martie 2026
Editia din martie aduce o usoara ajustare descendenta a randamentelor comparativ cu luna anterioara, in linie cu evolutiile recente ale politicii monetare, insa pastreaza competitivitatea specifica instrumentelor Fidelis.
Persoanele fizice pot subscrie prin intermediul partenerilor consacrati – BT Capital Partners, BCR, BRD, UniCredit Bank si Tradeville – beneficiind de siguranta unei investitii garantate integral de statul roman.
Editia din martie propune patru variante de investitie in moneda nationala. Cea mai ridicata dobanda pentru public este de 7,10% pentru maturitatea de 6 ani, urmata de 6,60% pentru 4 ani. Transa standard pe 2 ani ofera un randament de 5,90%. Valoarea nominala a unui titlu este de 100 de lei, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei pentru emisiunile standard.
In lei (RON):
-
5,90% – scadenta la 2 ani
-
6,90% – donatori (2 ani)
-
6,60% – scadenta la 4 ani
-
7,10% – scadenta la 6 ani
Pentru segmentul in euro, investitorii pot opta pentru maturitati variate, de la 3 ani (dobanda 3,50%) pana la termenul lung de 10 ani, care ofera o dobanda solida la fel ca in luna februarie 2026 de 6,00%. Titlurile denominate in euro au o valoare nominala de 100 euro si un prag minim de subscriere de 1.000 euro.
In euro (EUR):
-
3,50% – scadenta la 3 ani
-
4,50% – scadenta la 5 ani
-
6,00% – scadenta la 10 ani
FIDELIS III pentru donatorii de sange
Ministerul Finantelor continua sustinerea cauzelor sociale prin transa dedicata donatorilor de sange, care beneficiaza de cele mai bune conditii din piata:
1. Dobanda de 6,90% pentru titlurile in lei cu scadenta la 2 ani (cu 1 punct procentual peste cea standard)
2. Prag minim redus la 500 lei (fata de 5.000 lei pentru restul investitorilor)
3. Valabilitate: Se accepta dovezi de donare incepand cu 1 octombrie 2025
IMPORTANT! Plafonul maxim de subscriere la dobanda preferentiala este de 100.000 lei per investitor.
Unde si cum poti subscrie
Perioada de subscriere este limitata: 06 - 13 martie 2026.
Important de stiut despre emisiunea Fidelis martie 2026
Iata ce trebuie sa retii despre emisiunea Fidelis martie 2026:
-
Titlurile vor fi disponibile pe piata secundara la BVB incepand cu 19 martie 2026 daca investitorii actuali decid sa le vanda
-
Dobanda se plateste anual
-
Veniturile sunt scutite de impozit
-
Posibilitatea de a vinde titlurile inainte de maturitate, primind dobanda aferenta perioadei de detinere in functie de pretul primit pe bursa
-
Flexibilitate in administrarea si diversificarea portofoliului
-
Plafonul pentru dobanda preferentiala: un donator poate subscrie maximum 100.000 lei la simbolul pentru donatori in RON per emisiune. In plus, donatorii pot subscrie orice suma suplimentara la titlurile cu dobanda standard.
-
Se accepta documentele care atesta donarea de sange de la 1 octombrie 2025 pana pe 13 martie 2026 pentru a fi eligibil pentru dobanda preferentiala.

de
Redactia InfotvaRedactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!
Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri
Facturare garantie
Intrebare:
Factura emisa la client, cu garantia la un contract de inchiriere spatiu, la cota de TVA trecem 0, nu se colecteaza si nici nu se plateste TVA. ( ex : 1000 eur este chiria lunara si cf contract atat este si garantia).
Intrebare la dvs - este corect sa emitem factura cu suma de baza + tva; mai exact 1000 eur + 210 eur TVA = 1210 eur ( pe factura este garantie 1210 eur cu linie de TVA 0) sau corect este 1000 eur si atat? Am citit textul de mai jos, dar...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Livrari intracomunitare in regim OSS
Intrebare:
Facturile emise in regim OSS catre clientii din Romania (date beneficiar si adresa din RO), dar expediate in tari din Uniunea Europeana, trebuie sa contina obligatoriu adresa de expediere din UE? Daca din motive tehnice nu pot fi editate informatiile precum adresa de expediere dar se poate proba cu AWB (si anexa la factura firmei de curierat) ca marfa a parasit tara si s-a expediat in Uniune, e suficient in cazul unui control?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Plafon cifra de afaceri microintreprindere
Intrebare:
Societatea ALFA detine parti sociale la mai multe companii din Romania care dezvolta proiecte imobiliare. Le acorda imprumuturi cu dobanda in lei si valuta. Veniturile care le obtine lunar sunt:
- venituri din dobanzi, din diferente de curs, din dividende si venituri din vanzarea titlurilor de plasament cu detinere peste 2 ani. Veniturile se ridica in 2026 la cifra de 10.000.000 lei. Se poate trece in 2027 la venituri microintreprindere tinand cont ca nu are cifra de...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Modernizare bun imobil preluat in comodat
Intrebare:
Un SRL cu 2 asociati (unul minoritar fara drept de administrare, celalalt majoritar si administrator) are ca sediu social 1/2 dintr-o cladire detinuta de asociatul minoritar (in baza unui contract de comodat incheiat intre asociatul minoritar si SRL). Asociatul minoritar este tatal asociatului majoritar. SRL este platitoare de TVA si urmeaza sa faca lucrari de investitii la sediul social pentru ca acesta sa corespunda activitatii desfasurate. Care este regimul fiscal al acestor...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Analiza venituri cumulate microintreprindere PFA
Intrebare:
Va rugam sa ne ajutati cu un punct de vedere privind aplicarea prevederilor Codului fiscal referitoare la cumularea veniturilor intreprinderilor legate si la mentinerea regimului de impozitare pe veniturile microintreprinderilor in cazul suspendarii temporare a activitatii.
Avem un SRL platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor, care a realizat pana in prezent venituri de aproximativ 97.000 euro. Administratorul si asociatul unic al societatii intentioneaza...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<