Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Cheltuieli pentru formarea profesionala a administratorului. Deductibilitate

de Infotva.ro

de Infotva.ro la 17 Mai. 2011

Administratorul firmei poate beneficia de cursuri de pregatire?Aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?Raspuns:Conform dispozitiilor art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, ...

Administratorul firmei poate beneficia de cursuri de pregatire?
Aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

Raspuns:
Conform dispozitiilor art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Alin. (2) lit. h) prevede ca sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat.

Prin urmare, se deduc cheltuielile pentru formare profesionala a salariatilor, nu si a administratorilor.

Asadar, societatea poate suporta contravaloarea cursurilor de pregatire efectuate de administrator, insa cheltuielile astfel inregistrate nu sunt deductibile la determinarea profitului impozabil.
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz

Vezi detalii

Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni

Vezi detalii

Asociatiile de Proprietari in 2020
Asociatiile de Proprietari in 2020

Vezi detalii



Din punctul de vedere al impozitului pe venit, contravaloarea cursurilor de pregatire are caracterul de avantaj impozabil in temeiul art. 55 alin. (3) din Codul fiscal.

Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cheltuieli pentru formarea profesionala a administratorului. Deductibilitate ":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016