Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Contract inchiriere nerezidenti. Obligativitatea inregistrarii contractului la ANAF

de InfoTva.ro la 17 Sep. 2018 Exclusiv
Tags: contract nerezidenti, inregistrare contract la anaf, contract de inchiriere nerezidenti

Ce se intampla in cazul in care o societate are in derulare un contract de inchiriere incheiat, pe o perioada de 162 de zile, cu un partener din Austria, iar obiectul contractului este inchirierea de containere?

Avand in vedere acest tip de tranzactie, exista obligativitatea inregistrarii contractului la ANAF? Din punct de vedere al taxelor si impozitelor, exista obligativitate fata de autoritatile locale? Acestea sunt intrebarile la care vor ras[unde specialistii nostri.
 

Raspunsul specialistului

Daca societatea din Romania detine Certificatul de rezidenta fiscala emis de societatea din Austria valabil la data efectuarii platii catre nerezidenti, se vor aplica prevederile Conventiei de Evitare a dublei impuneri incheiata de Romania si Austria.
 
Conform acesteia, art.12 inchirierea de echipamente / bunuri nu reprezinta redevente.

ART. 12

Redevente
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


1. Redeventele provenind dintr-un stat contractant si platite unui rezident al celuilalt stat contractant sunt impozabile in celalalt stat.

2. Totusi, aceste redevente sunt, de asemenea, impozabile in statul contractant din care provin si potrivit legislatiei acestui stat, dar daca beneficiarul efectiv al redeventelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depasi 3% din suma bruta a redeventelor.
 
3. Termenul redevente folosit in prezentul articol inseamna plati de orice fel primite pentru folosirea sau concesionarea oricarui drept de autor asupra unei opere literare, artistice ori stiintifice (inclusiv asupra filmelor de cinematograf sau filmelor, asupra inregistrarilor pe banda ori asupra altor mijloace de difuzare folosite pentru emisiunile de radio sau televiziune ori asupra altor mijloace de transmisie), oricarui patent, oricarei marci de comert, oricarui desen sau model, plan, oricarei formule secrete sau oricarui procedeu de fabricatie ori pentru utilizarea sau dreptul de a utiliza orice drept de autor asupra programelor de calculator sau pentru informatii referitoare la experienta in domeniul industrial, comercial sau stiintific.
 
4. Prevederile paragrafelor 1 si 2 nu se aplica daca beneficiarul efectiv al redeventelor, fiind un rezident al unui stat contractant, desfasoara activitate de afaceri in celalalt stat contractant din care provin redeventele printr-un sediu permanent situat acolo sau presteaza in celalalt stat profesii independente printr-o baza fixa situata acolo, iar dreptul sau proprietatea pentru care se platesc redeventele este efectiv legata de un asemenea sediu permanent ori de o asemenea baza fixa.In aceasta situatie se aplica prevederile art. 7 sau 14, dupa caz.
 
Prin urmare, platile pentru inchirierea containerelor reprezinta o prestare de servicii, nu o redeventa, astfel ca societatea din Romania nu are obligatia retinerii impozitului pe veniturile nerezidentilor.
 
Neavand obligatia retinerii/calcularii si datorarii impozitului, nu exista obligatii de declarare.
Cu privire la obligativitatea inregistrarii contractelor de inchiriere incheiate cu nerezidenti, trebuie analizate prevederile Codului fiscal. Astfel, in conditiile in care serviciile unor nerezidenti sunt prestate pe teritoriul Romaniei, urmeaza a se aplica prevederile art. 8 din Codul fiscal care statueaza obligativitatea persoanelor fizice si juridice romane de inregistrare a contractelor, in calitate de beneficiari ale unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati, executate de persoane juridice straine sau fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei.
 
In acelasi timp, este subliniat faptul ca, in cazul contractelor incheiate pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei, acestea nu vor face obiectul inregistrarii.
 
Raportand aceste dispozitii la situatia prezentata, consider ca societatea din Romania nu are obligatia declararii contractului de inchiriere cu persoana nerezidenta din Austria  deoarece nu se incadreaza in categoriile de servicii enumerate mai sus.

Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Contract inchiriere nerezidenti. Obligativitatea inregistrarii contractului la ANAF":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016