Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Care este plafonul de plati in valuta pentru platile in numerar?

de Infotva.ro la 02 Mai. 2011

Care este plafonul de plati in valuta pe zi catre un funizor extern, in situatia in care se doreste a se face plata in numerar? Platile in numerar sunt plafonate la 5.000 lei/ furnizor, prin calculul ...

Care este plafonul de plati in valuta pe zi catre un funizor extern, in situatia in care se doreste a se face plata in numerar?
Platile in numerar sunt plafonate la 5.000 lei/ furnizor, prin calculul valuta x curs valutar? Care sunt legile care reglementeaza platile externe in valuta, in numerar?

Raspuns:

Plata in valuta cu numerar catre furnizori externi nerezidenti este legala. Plata nu este plafonata conform O.G. nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, cu modificari ulterioare, cum ar fi platile in lei limitate la 5.000 lei, per furnizor (10.000 lei pentru furnizorii cash&carry) fara a depasi 10.000 lei zilnic.

Acest lucru este stabilit la pct. 13 din H.G. nr. 2185/2004 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a O.G. nr. 15/1996, ce stabileste:
"operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei".

Acest plafon de 5.000 lei/furnizor prin echivalent in valuta nu este aplicabil platilor catre furnizori externi cand plata se efectueaza intr-o deviza.
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii



Aceasta este o prevedere cu reglementare in disciplina financiara, insa trebuie analizata incidenta cadrului normativ cu privire la combaterea spalarii banilor.

In cazul in care suma depaseste 15.000 euro/zi, sunt aplicabile prevederile de la art. 3 alin.(6) din Legea nr. 656/2002, pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, cu modificari ulterioare, ce stabilesc:

"Persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate potrivit dispozitiilor art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, in cel mult 10 zile lucratoare, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legaaura intre ele."

Conform prevederilor de la art. 8 lit. k) din Legea 656/2002, agentii economici sunt obligati la raportare.

Astfel, daca suma platii cu numerar depaseste 15.000 euro/zi, inclusiv daca sunt mai multe plati fractionate in zile diferite insa legata de aceiasi operatie, suma platilor depasind valoarea de 15.000 euro in legatura cu aceeasi operatie economica, se vor raporta la Oficiul pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Care este plafonul de plati in valuta pentru platile in numerar?":
Rating:

Nota: 4.66 din 5 din 25 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016