Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Marfurile acordate gratuit clientilor sunt cheltuieli deductibile?

de Infotva.ro la 13 Mai. 2011

Marfurile date cu titlu gratuit clientilor sunt considerate cheltuieli deductibile? Ce se intampla din punctul de vedere al TVA?Raspuns:Daca sunt bunuri care se acorda in cadrul unor campanii ...

Marfurile date cu titlu gratuit clientilor sunt considerate cheltuieli deductibile? Ce se intampla din punctul de vedere al TVA?

Raspuns:

Daca sunt bunuri care se acorda in cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru incercarea produselor si demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor, atunci contravaloarea marfurilor respective se incadreaza in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate, deductibile fiscal, in conformitate cu prevederile art. 21 alin. 2 lit. d din Codul fiscal.

Din punctul de vedere al TVA, acordarea marfurilor in conditiile amintite nu este considerata livrare de bunuri in conformitate cu prevederile art. 128 alin. 8 lit. e din Codul fiscal, cu respectarea conditiilor prevazute la pct. 6 alin. 14 lit. a) si b) din Normele metodologice de aplicare, astfel cum au fost modificate prin HG 150/2011.

Spre exemplu, daca marfurile sunt acordate in scopul stimularii vanzarilor, atunci ele trebuie sa fie comercializate in mod obisnuit de catre societate si sa fie de acelasi fel ca si cele care sunt sau au fost livrate clientului.

Daca marfurile acordate gratuit clientilor nu indeplinesc aceste conditii, atunci ele sunt considerate nedeductibile la calculul profitului impozabil intrucat nu sunt efectuate in scopul realizarii de venituri, asa cum prevede art. 21 alin. 1 din Codul fiscal si sunt asimilate livrarilor de bunuri cu plata pentru care se colecteaza TVA, in situatia in care taxa a fost dedusa la momentul achizitiei, in conformitate cu prevederile art. 128 alin. 4 lit. b din Codul fiscal.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Marfurile acordate gratuit clientilor sunt cheltuieli deductibile? ":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016