Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Reducere comerciala

de Infotva.ro la 23 Mai. 2011

Firma noastra a incheiat un contract general pe acest an cu un client care cumpara marfa de la noi, cu regularitate, avand termen de plata 60 de zile de la data facturarii. Contractul prevede si un ...

Firma noastra a incheiat un contract general pe acest an cu un client care cumpara marfa de la noi, cu regularitate, avand termen de plata 60 de zile de la data facturarii. Contractul prevede si un discount suplimentar ulterior de 2% in cazul achitarii facturilor in 5 zile de la emitere. Deci, practic, este vorba de o reducere de pret de natura financiara, scont (ct. 667).

Intrebarea este: putem sa emitem si in acest caz factura de reducere comerciala acordata ulterior pentru acesti 2% sau este necesar sa reformulam contractul? Ce documente sunt necesare pentru contabilizarea scontului? Trebuie sa emitem factura fiscala?

Raspuns:
Obligativitatea emiterii facturilor este reglementata de Codul fiscal la art.155. Din studiul prevederilor acestui articol nu reiese explicit ca pentru reducerile financiare acordate ulterior livrarii bunurilor, trebuie emisa o factura distincta.

Insa avand in vedere prevederile art 138 lit. c), in care se prevede ca baza de impozitare se reduce in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret sunt acordate dupa livrarea bunurilor, si coroborand cu prevederile art. 155 alin. 5 lit. i), factura cuprinde in mod obligatoriu baza de impozitare a bunurilor si serviciilor, pretul unitar, exclusiv taxa, precum si rabaturile, remizele, risturnele si alte reduceri de pret, rezulta ca trebuie emisa o factura cu semnul minus pentru orice tip de reducere acordata ulterior livrarii bunurilor.

Drept urmare, pentru contabilizarea scontului este necesara existenta in contract a prevederii  referitoare la acordarea unei reduceri in cazul achitarii facturilor in cinci zile de la emitere si  facturarea cu semnul minus a acestei reduceri la momentul acordarii.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Reducere comerciala":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016