Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Facturare: Livrare intracomunitara de bunuri

de InfoTva.ro la 31 Ian. 2018

In analiza de mai jos, o societate achizitioneaza de la un furnizor din Romania utilaje pe care, apoi, le revinde catre o firma din Germania.

Vom vedea daca este necesara facturarea de vanzare cu TVA.

Iata raspunsul specialistului!

In situatia prezentata, pentru aplicarea unui tratament fiscal corect din punct de vedere al TVA, nu este relevant faptul ca utilajele respective sunt achizitionate, initial, de la un furnizor din Romania (firma A), dar ulterior, aceleasi bunuri sunt livrate de catre firma B, catre un cumparator stabilit pe teritoriul unui stat membru, firma C (Germania).  In acest caz,  firma B efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri (L.I.C.), scutita de TVA in Romania conform prevederilor art. 294 alin. (2) lit. a), dar impozabila la cumparatorul din Germania, daca sunt respectate urmatoarele doua conditii cumulative:

- cumparatorul persoana impozabila din Germania (firma C) comunica vanzatorului  din Romania (firma B)  un cod de inregistrare in scopuri de T.VA. eliberat de autoritatea fiscala din Germania,  asumandu-si astfel responsabilitatea achitarii impozitarii achizitiei intracomunitare de bunuri efectuate pe teritoriul Germaniei. In acest caz, furnizorul bunurilor din Romania este  obligat  sa verifice valabilitatea codului comunicat de catre cumparator. In situatia in care codul este invalid sau cumparatorul este o persoana neimpozabila (o institutie publica, o persoana fizica, o entitate non profit, etc.) livrarea efectuata  de catre firma din Romania nu se mai incadreaza la operatiuni scutite cu drept de deducere, ci la operatiuni taxabile pentru care se colecteaza TVA prin aplicarea cotei standard TVA de 24%;

- furnizorul din Romania face dovada faptului ca bunurile au parasit teritoriul Romaniei si au fost transportate pe teritoriul Germaniei.  Indiferent de conditia de livrare negociata prin contract, de exemplu Ex work sau FCA sau C.I.P. Carriage, etc., operatiunea trebuie considerata o livrare intracomunitara de bunuri in situatia in care, din documentul de transport rezulta ca bunurile au fost expediate din Romania pe teritoriul unui stat membru.  In situatia in care, conform conditiei de livrare negociate prin contract  responsabil pentru efectuarea transportului de bunuri este cumparatorul din Germania, vanzatorul din Romania poate face dovada L.I.C. numai pe baza copiei documentului de transport transmisa de catre cumparator, fara a fi necesara prezentarea exemplarului original al CMR-ului.    
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii


Justificarea realizarii unei operatiuni scutite cu drept de deducere (L.I.C.)  se efectueaza de catre furnizorul B cu urmatoarele documente reglementate prin O.P.A.N.A.F.  nr.  103 din 22 ianuarie 2016 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 294 alin. (1) lit. a) - i), art. 294 alin. (2) si art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicat in M.Of. nr.  106 din 11 februarie 2016, art.  10 din anexa care cuprinde  INSTRUCTIUNI de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 294 alin. (1) lit. a) - i), art. 294 alin. (2) si art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal,  scutirea de taxa pentru livrarile intracomunitare de bunuri prevazute la art. 294 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, se justifica pe baza urmatoarelor documente:

a) factura in care trebuie sa fie mentionat codul de inregistrare in scopuri de TVA atribuit cumparatorului in alt stat membru;

b) documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru; si, dupa caz,

c) orice alte documente, cum ar fi: contractul/comanda de vanzare/ cumparare, documentele de asigurare.

Valoarea L.I.C. se raporteaza, atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 1 alocat pentru “Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal”, cat si prin declaratia recapitulativa cod 390, VIES, cu simbolul L.
         
In alta ordine de idei, trebuie retinut faptul ca, pentru bunurile livrate de catre A pe numele lui B din Romania, A este obligat sa colecteze TVA prin factura emisa, utilizand cota standard TVA 19% deoarece operatiunea este taxabila. Pentru suma TVA deductibila inscrisa in factura emisa de catre A, firma B isi poate exercita dreptul de deducere a TVA deoarece este indeplinita conditia de la art. 297 "Sfera de aplicare a dreptului de deducere" alin. (4) lit. c) din Codul fiscal  "(4) Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni: ……. c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 294, 295 si 296".

Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal si expert contabil.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Facturare: Livrare intracomunitara de bunuri":
Rating:

Nota: 4.64 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016