Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Deducere TVA aferenta trecerii peste pod

de Infotva.ro la 21 Iul. 2010
Tags: deducere tva, taxa trecere pod

Deducere TVA aferenta trecerii peste pod Ana Maria GeorgescuIntrebare:Soc X ( transportator marfa) platesc la trecerea pe pod la Fetesti, primesc bon cu TVA. Eu ca societate am voie sa-mi deduc TVA ...

Deducere TVA aferenta trecerii peste pod
Ana Maria Georgescu

Intrebare: Soc X ( transportator marfa) platesc la trecerea pe pod la Fetesti, primesc bon cu TVA. Eu ca societate am voie sa-mi deduc TVA de la acest bon?
La fel si cu bonurile valorice care au TVA, pot sa-l deduc?

Raspuns: TVA aferenta trecerii peste pod nu se deduce pe baza bonului fiscal. Justificare deducerii TVA se face numai pe baza originalului facturii care cuprinde informatiile obligatorii stabilite la art. 155 slin. (5) din Codul fiscal.

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii


Pe baza bonului fiscal se deduce numai TVA afereta achizitiilor de carburanti auto efectuate din Romania, daca vehiculul este destinat exclusiv pentru transportul rutier de bunuri, nefiind limitata deducerea taxei aferente acestor achizitii conform art. 145 (prim) din Codul fiscal. Bonul fiscal trebuie sa fie eliberat conform OUG 28/1999 privind obligatiile agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare, sa fie stampilate si sa se inscire denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehiculului.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Deducere TVA aferenta trecerii peste pod ":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016