Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz: Regimul TVA aferent unui training desfasurat in UE

de Mihaela Pascu la 19 Aug. 2011 Exclusiv
Tags: tva, codul fiscal, training ue, regim tva training

Valabil la 22.08.2011 - Care va fi regimul de TVA aplicabil pentru un curs de pregatire (training) efectuat pe teritoriul unei alte tari din UE si care este facturat catre societatea din Romania fie in mod direct de catre societatea din UE prestatoare a cursului, fie prin intermediul unei alte societati din UE? In plus, care va fi regimul de TVA aplicabil in situatia in care societatea romana factureaza acest curs unei alte companii din Romania?

In situatia data, se va tine cont de prevederile art. 133 alin. (2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal:
 
"Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita".
 
Potrivit prevederilor art. 133 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal:
 
"Prin exceptie de la prevederile alin. (2), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi:
 
b) locul in care evenimentele se desfasoara efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi targurile si expozitiile, precum si pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile".
 
Avand in vedere prevederile legale de mai sus, rezulta urmatoarele:
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


 
- locul prestarii serviciilor de pregatire (training), indiferent de modul de prestare (direct sau prin intermediar) este in Romania (locul unde persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice), operatiunea fiind impozabila in Romania ; drept urmare factura se va intocmi fara TVA;

- daca societatea are un sediu fix in statul UE in care se efectueaza cursul de pregatire, iar serviciile sunt furnizate catre acel sediu fix, operatiunea este impozabila in statul UE respectiv, iar factura se va intocmi cu TVA.

In cazul in care cursul de pregatire se desfasoara sub forma unui eveniment stiintific (ex: conferinta), acest lucru implicand o taxa de participare la conferinta, se vor aplica prevederile art 133 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal, operatiunea fiind impozabila in statul UE unde se desfasoara evenimentul stiintific respectiv, iar factura se va intocmi cu TVA. In cazul in care firma factureaza acest curs unei alte companii din Romania, se va aplica TVA, aceasta operatiune nefiind inclusa in scutirile de TVA reglementate de Codul fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Regimul TVA aferent unui training desfasurat in UE":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016