Gestionarea TVA pentru persoanele impozabile cu regim mixt si pentru persoanele partial impozabile poate fi complexa, deoarece acestea desfasoara atat operatiuni care confera drept de deducere, cat si operatiuni care nu confera acest drept.
In acest articol vom clarifica regulile aplicabile, prezenta formula de calcul a pro-ratei si vom oferi un exemplu practic de inregistrare contabila, precum si recomandari bazate pe legislatia fiscala actuala si bune practici.
Ce inseamna persoana impozabila cu regim mixt si persoana partial impozabila
Persoana impozabila cu regim mixt este persoana impozabila care realizeaza atat operatiuni care dau drept de deducere, cat si operatiuni care nu dau drept de deducere.
Persoana partial impozabila este persoana care realizeaza atat operatiuni pentru care nu are calitatea de persoana impozabila, cat si operatiuni pentru care are calitatea de persoana impozabila.
Reguli deducere TVA aplicabile
Regulile principale privind deducerea TVA sunt:
-
TVA aferenta achizitiilor destinate exclusiv realizarii de operatiuni care permit exercitarea dreptului de deducere se deduce integral.
-
Taxa aferenta achizitiilor destinate exclusiv realizarii de operatiuni care nu dau drept de deducere nu se deduce.
-
Persoana partial impozabila nu deduce TVA pentru achizitiile destinate activitatii pentru care nu are calitatea de persoana impozabila.
Reguli aplicabile in functie de cunoasterea destinatiei bunurilor:
-
Pentru achizitiile pentru care se cunoaste destinatia acestora si se pot tine evidente separate se deduce TVA conform regulilor de alocare.
-
Pentru achizitiile a caror destinatie pe tipuri de activitati care dau drept de deducere sau pentru activitati care nu dau drept de deducere NU este cunoscuta sau pentru care nu se poate determina proportia de utilizare TVA, se deduce pe baza de pro-rata.
-
TVA aferenta investitiilor cu utilizare mixta se deduce integral si ulterior se ajusteaza conform art. 305 din Codul Fiscal.
Determinarea TVA pe baza evidentelor separate presupune organizarea evidentelor fiscale separat pe baza jurnalului pentru cumparari pentru fiecare tip de operatiune:
-
operatiuni taxabile;
-
operatiuni scutite cu drept de deducere a TVA;
-
operatiuni scutite fara drept de deducere.
Determinarea pro-ratei
Pro-rata = Valoarea totala inclusiv subventiile de pret a livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii care permit exercitarea dreptului de deducere/valoarea tuturor livrarilor efectuate, atat cele care permit exercitarea dreptului de deducere, cat si cele care nu permit exercitarea dreptului de deducere.
Atentie!
Persoanele care aplica
TVA la incasare iau in considerare sume determinate in functie de data la care ar fi intervenit exigibilitatea taxei.
Pro-rata aplicabila
– Pro-rata definitiva se determina anual.
– Pentru fiecare an se aplica pro-rata provizorie determinata pentru anul precedent sau pro-rata estimata pe baza operatiunilor estimate daca se ia in considerare o modificare.
– Pro-rata determinata pentru anul precedent care se va aplica in anul curent se comunica organului fiscal pana la data de 25 ianuarie.
Determinarea taxei de dedus
– Taxa de dedus intr-un an calendaristic se determina provizoriu prin inmultirea valorii taxei deductibile pentru fiecare perioada fiscala cu pro-rata provizorie aferenta anului.
– Taxa de dedus pentru un an calendaristic se calculeaza definitiv prin inmultirea sumei totale a taxei deductibile din anul calendaristic respectiv cu pro-rata definitiva determinata pentru anul respectiv.
Atentie!
Diferenta intre taxa dedusa definitiv si taxa dedusa provizoriu, in plus sau in minus, se inregistreaza la sfarsitul anului in randul de regularizari din decontul de taxa aferent ultimei perioade fiscale.
Inregistrari contabile
Pentru a intelege cum se inregistreaza in contabilitate deducerile TVA pentru persoanele impozabile cu regim mixt, vom lua in calcul urmatorul scenariu:
O societate realizeaza atat activitati de inchiriere scutite de TVA fara drept de deducere, cat si activitate de inchiriere supuse taxarii prin optiune.
Pentru anul anterior, pro-rata determinata este 75%. Pentru achizitiile efectuate in anul curent aferente activitatii de inchiriere care nu se pot aloca pe fiecare activitate in parte se va deduce TVA aplicand pro-rata.
Inregistrarea facturilor aferente unei luni vor fi:
Servicii prestate de terti in suma de 2.000 lei, TVA aferenta 420 lei:
% = 401 2.420 lei
628 2.000 lei
4426 420 lei
Energie electrica 5.000 lei, TVA aferenta 1.050 lei:
6051 = 401 6.050 lei
5.000 lei
4426 1.050 lei
Anularea dreptului de deducere conform proratei aplicabile la sfarsitul perioadei de raportare (420 + 1.050) x 75 = 1.102,50 lei. Diferenta de ajustat este: 1.470 lei – 1.102,50 lei = 367,50 lei.
635 = 4426 368 lei
In
decontul de TVA aferent lunii se va inscrie suma de 1.470 lei la rd. 31 „Total taxa deductibila“, iar la rd. 32 „Subtotal taxa dedusa conform art. 297 si art. 298 sau art. 300 si art. 298 din Codul fiscal“, suma de 1.102,50 lei.
In luna decembrie are loc regularizarea TVA.
Se constata ca in cursul exercitiului financiar s-au inregistrat urmatoarele venituri:
-
venituri din operatiuni taxabile cu cota de 21% − 1.500.000 lei,
-
venituri din operatiuni scutite fara drept de deducere − 550.000 lei,
-
venituri din dobanzi − 120.000 lei.
Pro-rata efectiva se determina astfel:
Pro-rata definitiva = 1.500.000 lei / (1.500.000 lei + 550.000 lei + 120.000 lei) x 100 = (1.500.000 lei / 2.170.000 lei) x 100 = 69,12%
Rulajul debitor din contul 4426 inregistrat in cursul anului aferent operatiunilor pentru care se aplica pro-rata: 650.000 lei.
Total TVA de dedus conform pro-ratei definitive: 650.000 lei x 69,12% = 449.280 lei.
TVA nedeductibila de inregistrat: 650.000 lei – 449.280 lei = 200.720 lei.
TVA nedeductibila inregistrata efectiv (rulajul contului 635 analitic TVA) = 162.500 lei.
TVA de regularizat: 200.720 lei – 162.500 = 38.220 lei.
Regularizarea se face pana pe 25 ianuarie a anului urmator.
Sursa foto: Vecteezy.com
Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri
Inregistrare contabila aport fundatie
Intrebare:
Un ONG fondator al unei fundatii vireaza in contul curent al fundatiei patrimoniul initial pentru infiintare fundatie. Care este inregistrarea contabila corecta a acestui patrimoniu in contabilitatetea ONG-ului fondator, prin contul 265/261 (asimilat unei participatii) sau prin cont de cheltuiala 6588/6582 (pe principiul ca nu se incaseaza dividende sau ceva similar de la fundatie. In acest caz ar trebui inregistrarea in oglinda a unui venit pe fundatie, desi este practic constituire...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Capitalizare comisioane si dobanda credit contractat pentru investitii
Intrebare:
Societatea noastra a contractat un credit pe un termen de 5 ani in euro, din care o parte pentru achizitia unui teren construibil si o parte pentru constructia unei hale pe acest teren.
S-a realizat achizitia terenului, dar momentan nu a inceput constructia halei. Creditul genereaza dobanda pentru partea utilizata, comision de neutilizare pentru partea ramasa neaccesata, diferente de curs pentru creditul folosit.
De asemenea, s-a platit un comision de...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Servicii prestate catre o sucursala a unei societati nerezidente
Intrebare:
Va rog sa imi comunicati daca emiterea unei facturi de servicii pentru raportare, calcul si declararea taxei clawback aferente produselor farmaceutice catre un partener societate nerezidenta cu reprezentanta/sediu in Romania identificata cu CUI inregistrat in Romania se emite cu TVA 21% (considerand ca serviciile sunt furnizate catre reprezentanta si Romania) sau fara TVA (neimpozabil in Romania considerand ca beneficiarul este considerat societatea din Austria).
In...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Achizitie din UE. Declaratia Intrastat
Intrebare:
Am facut o achizitie din UE si factura a fost emisa pe 31 august si receptia marfii pe 3 septembrie. In Intrastat declar aceasta factura in luna septembrie cand e NIRul? Factura in ce luna se inregistreaza? Inteleg ca declaratia din Intrastat trebuie sa coincida cu alta declaratie din contabilitate? Va rog sa ma indrumati sa inteleg daca ceea ce fac este corect.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<Regim accize energie electrica - generalitati
Intrebare:
Societatea noastra, mare contribuabil, a obtinut la finalul lunii iulie 2026 licenta (pentru exploatarea comerciala a capacitatii de producere a energiei electrice si a instalatiei de stocare energiei adaugate capacitatii de producerea a energiei electrice - putere instalata 3 MWH). Procesul de obtinere a fost de durata, noi inregistrand in contabilitate un PIF pentru a incepe amortizarea panourilor fotovoltaIice in iunie 2024 insa PIF final a fost semnat in mai 2026 dupa finalizarea...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<