Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Achizitii de servicii intracomunitare. Tratament fiscal pe veniturile realizate de nerezidenti

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Alina Georgiana Costache la 14 Sep. 2018 Exclusiv
Tags: servicii intracomunitare, tartament fiscal, tva

Care este tratamentul fiscal in cazul unei societati platitoare de TVA, cu sediul social in Romania, care primeste o factura (prestari servicii publicitate) de la o societate platitoare de TVA cu sediul social in Anglia?

Specialistii nostri vor explica ce tratament se va aplica in acest caz, din punct de vedere fiscal, declarativ si al impozitului pe veniturile realizate de nerezidenti.
 

Raspunsul specialistului

Pentru achizitia de servicii din tari membre UE, se aplica prevederile de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, locul prestarii serviciilor fiind in Romania.
 
Societatea din Romania, in calitate de beneficiar al serviciilor va avea obligatia platii TVA 19% prin masura taxarii inverse (4426=4427), conform prevederilor de la art. 307 alin. (2) din Codul fiscal si va declara aceste servicii intracomunitare in Jurnalul pentru cumparari/vanzari pentru TVA si in decontul de TVA (cod 300) aferent lunii in care a fost emisa factura de furnizorul din Anglia la rd.7, 7.1 si rd. 20, 20.1 si  in declaratia recapitulativa 390 VIES pentru luna in care au fost achizitionate, potrivit art. 325 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal, cu cod S.
 
Declaratia 390 se depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii, de catre furnizorul intracomunitar.
In ceea ce priveste facturile platite nerezidentilor reprezentand servicii publicitate din comunitate, acestea  nu sunt  impozabile in Romania, serviciile nefiind prestate in Romania ci in tara UE,respectiva si se aplica exceptia de  art. 223 lit.k) din Codul fiscal.
 
Astfel, consideram ca veniturile respective, nu sunt impozabile in Romania incepand cu anul 2016 si nu aveti obligatia sa retineti la sursa impozit pe veniturile nerezidentilor.
Cartea Verde a TVA

Cartea Verde a TVA

Vezi detalii

Cum justificam legal scutirea de TVA

Cum justificam legal scutirea de TVA

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii


 
Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Alina Georgiana Costache de Alina Georgiana Costache
Redactor Fiscalitatea.ro si InfoTVA.manager.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitii de servicii intracomunitare. Tratament fiscal pe veniturile realizate de nerezidenti":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016