Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

PFA-uri care depasesc plafonul de 300.000 de lei pe an. Sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 15 Oct. 2021 Exclusiv
PFA-uri care depasesc plafonul de 300.000 de lei pe an. Sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA?
Tags: inregistrare in scopuri de tva, depasire plafon

O persoana fizica detine mai multe microbuze transport persoane, pe care le inchiriaza catre o firma. Persoana fizica declara veniturile din inchiriere in declaratia unica. In cazul in care venitul brut depaseste plafonul de TVA, persoana fizica este obligata sa se inregistreze din punct de vedere TVA?

Raspunsul consultantului fiscal Cornelia Nastase:

Da, in situatia in care veniturile depasesc plafonul de 300.000 lei/an prevazut la art. 310, al. 1 al Codului Fiscal, acesta are obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA.

In conformitate cu articolul mai sus mentionat, plafonul se aplica tuturor persoanelor impozabile. 

Din punct de vedere al TVA, persoana impozabila este definita ca fiind orice persoana fizica, grup de persoane, institutie publica, persoana juridica, precum si orice entitate capabila sa desfasoare o activitate economica.

Persoanele care vor sa se inregistreze in scopuri de TVA trebuie sa depuna formularul 070 pana pe data de 10 a lunii urmatoare celei in care s-a depasit plafonul de TVA. De asemenea, mai trebuie sa depuna si o copie de pe Registrul de incasari si plati si Jurnalul de vanzari.
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Cartea Verde a TVA

Cartea Verde a TVA

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii




Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "PFA-uri care depasesc plafonul de 300.000 de lei pe an. Sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA?":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 5 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016