Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Servicii de traducere in UE. Se plateste TVA-ul in Romania?

de InfoTva.ro la 14 Dec. 2017
Tags: tva, servicii de traducere

In analiza urmatoare discutam despre situatia in care un traducator autorizat, platitor de TVA, presteaza servicii de traducere catre Curtea de Justitie a Uniunii Europene.

Vom stabili daca, in acest caz, traducatorul trebuie sa aplice TVA pe facturile emise, cota de 19% din Romania sau daca se aplica scutirea de la articolul 294, alineatul 1, litera k.

Iata raspunsul specialistului!

Pentru prestarea de servicii traducere, operatiunea este neimpozabila in Romania, din punct de vedere al TVA si la beneficiar, conform prevederilor de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Astfel, prestarile de servicii intracomunitare au locul prestarii in tara UE respectiva unde se afla beneficiarul. In baza codului valid de TVA al beneficiarului din UE, factura se emite in regim de scutire de TVA, conform prevederilor de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal. Pe factura la rubrica TVA se va mentiona "Taxare inversa la beneficiar" sau "Neimpozabil in Romania".

Facturile se declara in Declaratia recapitulativa 390 pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturilor respective, cu cod P si in decontul de TVA (cod 300) la rd. 3, 3.1.
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Dana Hristu, Consultant fiscal, expert.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Servicii de traducere in UE. Se plateste TVA-ul in Romania?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016