Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Regim impozit pe veniturile nerezidentilor. Cum declaram achizitia de servicii de la firma non-UE in D301?

de InfoTva.ro la 31 Mar. 2016 Exclusiv
Tags: achizitie servicii, declaratie 301, nerezidenti, codul fiscal, importuri bunuri

In analiza de mai jos, firma achizitioneaza diverse servicii din afara UE (design grafic, licente soft lunare, servere, poze pentru site-uri, servicii dezvoltare software). Stabilim daca se declara in Declaratia 301 platind implicit TVA, precum si impozit pe nerezidenti.


Conform intelegerii noastre, societatea dumneavoastra detine un cod special de TVA, atribuit conform art. 317 din Codul Fiscal (Legea 227/2015). Pentru achizitia de servicii de la societati stabilitate in afara UE, doriti sa cunoasteti aspectele privind declararea si plata TVA, respectiv regimul aplicabil privind impozitul pe veniturile nerezidentilor.

Potrivit instructiunilor de completare a declaratiei 301, aprobate prin ordinul 592/2016, sectiunea 4 "Operatiuni prevazute la art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal" se completeaza de catre:

- persoanele impozabile obligate la plata taxei conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, care nu sunt inregistrate si nu trebuie sa se inregistreze conform art. 316 din Codul fiscal, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 317 din Codul fiscal, si persoanele juridice neimpozabile care sunt inregistrate conform art. 317 din Codul fiscal, care sunt beneficiare ale serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) din Codul fiscal si care sunt furnizate de catre persoane impozabile care nu sunt stabilite pe teritoriul Romaniei sau nu sunt considerate a fi stabilite pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2) din Codul fiscal, chiar daca sunt inregistrate in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6) din Codul fiscal
;

Pentru serviciile achizitionate de societatea dumneavoastra de la partenerul stabilit in afara Uniunii Europene, locul prestarii serviciilor se considera a fi in Romania, potrivit art. 278, alin. 2 din Codul Fiscal. Prin urmare, societatea dumneavoastra este obligata la plata taxei in Romania.

In concluzie, dumneavoastra veti declara aceste servicii in declaratia 301, la sectiunea 4 a declaratiei prevazute de ordinul 592/2016. Cu toate acestea, la momentul redactarii prezentului raspuns, pe site-ul ANAF era publicata o versiune a declaratiei care continea referinte la vechiul Cod Fiscal (Legea 571/2003). In aceasta situatie, dumneavoastra veti completa informatiile privind serviciile achizitionate tot la Sectiunea 4.1, care este insa denumita "Alte operatiuni".
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii



In ceea ce priveste impozitul pe veniturile nerezidentilor, din informatiile furnizate de dumneavoastra, nu putem conchide daca aceste pentru aceste servicii sunt aplicabile dispozitiile art. 223, alin. 1 din Codul Fiscal (Legea 227/2015). Aceste servicii ar putea fi asimilate redeventelor, dupa caz, situatie in care valoarea serviciilor este supusa impozitului, insa pentru a putea stabili cu exactitate, am avea nevoie de informatii suplimentare (prevederi contractuale, facturi etc.).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Regim impozit pe veniturile nerezidentilor. Cum declaram achizitia de servicii de la firma non-UE in D301?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016