Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonamente medicale. Competenta organelor fiscale

de InfoTva.ro la 21 Dec. 2018 Exclusiv
Tags: legea 227, og 57, codul fiscal

La sfatul specialistilor nostri a apelat un reprezentant al unui institut national de cercetare dezvoltare (INCD), entitate de drept public conform OG 57/2002 art. 7 si art.11, care are mai multe nelamuriri privind abonamentele medicale oferite angajatilor. Institutul are sindicat si Contract Colectiv de Munca valabil pana in anul 2020. In cele ce urmeaza redam cazul prezentat de reprezentantul INCD.

"In anul 2018 am incheiat un contract pentru medicina muncii si servicii medicale pe baza de abonament cu o clinica medicala. Conform Legii 227/2015 art.76, alin. (4) lit. t), serviciile medicale pe baza de abonament nu sunt venituri de natura salariala si asa le-am si considerat.

In schimb, organul de control ne-a spus ca nu aveam dreptul sa angajam o cheltuiala pe acest domeniu, doar pentru medicina muncii cu motivatia: ce nu este interzis, nu inseamna ca e permis vis-a-vis de facilitatea fiscal din Codul fiscal. Aceste servicii medicale altele decat cele pe medicina muncii nu au fost prinse in CCM. Nu suntem institutie publica, nu primim alocatii bugetare si nu suntem parte componenta a bugetului general consolidat; sursele noastre de finantare sunt:

1. din fodurile de cerc.dezvoltare alocate din PIB si care sunt castigate prin competitiile lansate de ministerul cercetarii, competitii la care participam ca oricare entitate din Romania si in functie de evaluari,castigam sau nu;

2. din fonduri europene castigate tot din competitii internationale;

3. din surse proprii obtinute din activitati economice de prestari servicii.
Manual de Politici Contabile 2019
Manual de Politici Contabile 2019

Vezi detalii

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2019
Impozitarea dividendelor in 2019

Vezi detalii


Angajatorul are dreptul sa contracteze servicii medicale cu abonament pentru salariati si neimpozabile in limita a 400 euro pe an?"

Iata raspunsul specialistului

Art. 76 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal stabileste ca nu sunt venituri impozabile primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de angajator pentru angajatii proprii, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei al sumei de 400 euro.
 
Totodata, la art. 142 lit. s)  pct. 6 din Codul fiscal se prevede ca nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele avantaje primite in legatura cu o activitate dependenta: contributiile la un fond de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si cele reprezentand contributii la scheme de pensii facultative, calificate astfel in conformitate cu legislatia privind pensiile facultative de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara, administrate de catre entitati autorizate stabilite in state membre ale Uniunii Europene sau apartinand Spatiului Economic European, precum si primele de asigurare voluntara de sanatate si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de angajator pentru angajatii proprii, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca limitele prevazute la art. 76 alin. (4) lit. s) si t) pentru veniturile neimpozabile, precum si primele aferente asigurarilor de risc professional.
 
Asadar, serviciile medicale sub forma de abonament suportate de angajator pentru salariatii proprii nu reprezinta venit impozabil si nu se taxeaza cu contributii sociale in limita de 400 Euro pe an.

Nu exista un act normativ care sa interzica angajatorului sa suporte contravaloarea abonamentelor medicale pentru salariatii proprii. Ar fi necesar sa existe o decizie a angajatorului luata de organul de conducere competent privind suportarea acestor abonamente. Codul fiscal nu stabileste obligatia angajatorului de a mentiona aceste sume in contractul de munca asa cum o face in cazul altor venituri. Prin urmare, nu exista obligatia de a fi prevazute in contractul de munca dar o decizie a angajatorului ar trebui sa existe. In orice caz, organele fiscale nu au competenta de a controla daca un angajator are/nu are dreptul de a suporta contravaloarea abonamentelor medicale.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Abonamente medicale. Competenta organelor fiscale":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016