Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cantina. Aplicare cota TVA incepand cu 1 noiembrie 2018

de InfoTva.ro la 01 Nov. 2018
Tags: cota tva, tva cantina, oug 89/2018

Care este cota TVA care se aplica meniurilor servite la o cantina care are codul CAEN 5629? Conform OUG 89/2018, se aplica cota de 5% la meniurile servite de la 1.11.2018?

Acesta este subiectul analizat astazi de unul dintre consultantii nostri, in conditiile in care de astazi, 1 noiembrie, Ordonanta de Urgenta intra in vigoare.
 

Raspunsul specialistului

Potrivit modificarii aduse art. 291 alin. (3) lit. e) din Codui fiscal prin OUG nr. 89/2018, incepand cu data de 1.11.2018, cota redusa de TVA de 5% se aplica serviciilor de restaurant si de catering, cu exceptia bauturilor alcoolice, altele decat berea care se incadreaza la codul NC 22 03 00 10.

La pct. 18 alin. (1) si (2) din Normele metodologice, se prevede ca:

“18. (1) In sensul TVA, serviciile de restaurant si de catering reprezinta servicii care constau in furnizarea de produse alimentare si/sau de bautura, preparate sau nepreparate, pentru consumul uman, insotita de servicii conexe suficiente care sa permita consumul imediat al acestora. Furnizarea de produse alimentare si/sau de bautura este numai unul dintre elementele unui intreg in care predomina serviciile. Serviciile de restaurant constau in prestarea unor astfel de servicii in spatiile prestatorului, iar serviciile de catering constau in prestarea unor astfel de servicii in afara localurilor prestatorului.”

(2) Furnizarea de produse alimentare si/sau de bauturi, preparate sau nu, fie cu transport, fie fara, dar fara vreun alt serviciu conex, nu se considera a fi servicii de restaurant sau catering in sensul alin. (1).”
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii


Prin urmare, nu se aplica TVA 5% pentru bauturilor alcoolice, cu exceptia berii la halba (care se incadreaza la codul NC 22 03 00 10).
Cota de 5% poate fi aplicata numai atunci cand clientul consuma alimentele in spatiile prestatorului.

Serviciile conexe suficiente oferite de un restaurant pentru consumul imediat al produselor in spatiile sale, reprezinta de exemplu serviciile ospatarilor, oferirea de vesela, tacamuri si mese pentru servire, s.a.

Asadar, pentru meniurile servite in cadrul cantinei, se va aplica cota de TVA de 5% incepand cu data de 01.11.2018.

Nu se aplica TVA 5% pentru meniurile, servite consumatorilor la pachet. Asadar, mancarea comandata la pachet in incinta unui restaurant se va supune cotei de 9%.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Cantina. Aplicare cota TVA incepand cu 1 noiembrie 2018":
Rating:

Nota: 4.29 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016