Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Conditiile in care societatile neplatitoare de TVA pot achizitiona bunuri si servicii din UE

de Alina Georgiana Costache la 18 Iun. 2018
Tags: societati neplatitoare de tva, achizitie bunuri din ue, inregistrarea in scop special de tva

Pentru ca exista tot mai multi administratori de societati neplatitoare de TVA care se intreaba in ce conditii pot achizitiona bunuri si servicii din Uniunea Europeana, consultantul fiscal Dana Hristu va spune care sunt obligatiile declarative, dar si in ce conditii trebuie sa inregistrati societatea in scop special de TVA.

Consultantul nostru fiscal subliniaza ca, potrivit prevederilor de la art.317 alin. (1) lit.a) din Codul fiscal, are obligatia de a se inregistra in scop special de TVA, persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania,neinregistrate si care nu au obligatia sa se inregistreze conform art.316 si care nu sunt deja inregistrate conform lit. b) - d) sau alin. (2), care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, in cazul in care valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia, adica 10.000 euro (echivalentul a 34.000 lei);

Deci, societatea neplatitoare de TVA din Romania are obligatia de a se inregistra in scop special de TVA, inainte de efectuarea achizitiilor de bunuri intracomunitare, doar daca plafonul de 34.000 lei este depasit, conform art. 317 din Codul fiscal. In acest fel, va obtine un cod valid de TVA pe care trebuie sa il comunice partenerului, pentru a fi facturat fara TVA.
In cazul achizitiilor de servicii, lucrurile stau putin diferit. Societatea trebuie sa se inregistreze in scop special de TVA, inaintea efectuarii achizitiilor de servcicii de la parteneri din UE, indiferent de valoarea achizitiei.
In cazul ambelor situatii, societatea trebuie sa completeze formularul 091 pentru inregistrarea in scop special de TVA. Inregistrarea in scop special de TVA nu ofera calitatea de platitor de TVA si pentru operatiuni derulate cu parteneri din Romania, potrivit art. 317din Codul fiscal. Este un cod de TVA (valid VIES) valabil doar pentru tranzactii cu parteneri din UE. Asadar, nu se poate efectua plata TVA prin aplicarea taxarii inverse (4426=4427), deoarece acest lucru este permis doar persoanelor inregistrate in scop normal de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal.

Atunci cand plafonul pentru achizitii intracomunitare este depasit, fie ca este vodrba de achzitii de bunuri sau servicii din UE, societatea va avea urmatoarele obligatii fiscale, dupa cum arata expertul Dana Hristu:

1) sa taxeze bunurile/serviciile primite in Romania la o baza de impozitare formata din aplicarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de la furnizorul din UE asupra sumei in valuta inscrisa de catre furnizor in factura emisa;
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


2) sa achite efectiv bugetului de stat suma TVA rezultata din aplicarea cotei de TVA de 19% asupra bazei de impozitare calculate conform punctului 1, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de furnizorul din UE;

3) sa evidentieze factura primita in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna taxarii bunului. Documentul de evidenta fiscala trebuie intocmit de beneficiarul din Romania chiar daca nu este inregistrat in regim normal in scopuri de TVA;

4) sa raporteze achizititia prin decontul de TVA cod 301 “Decont special de taxa pe valoarea adaugata”, utilizand numarul de inregistrare fiscala atribuit de organul fiscal conform art. 317 din Codul fiscal, valabil pentru operatiuni intracomunitare Raportarea se efectueaza in baza informatiilor preluate din jurnalul pentru cumparari, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE, data pana la care se va face si plata TVA la bugetul de stat;

5) sa raporteze operatiunea prin declaratia cod 390, pe baza codului valid de TVA (verificabil VIES) cu cod A pentru achizitia de bunuri si cod S pentru achizitia de servicii si sa depuna declaratia pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton
 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Conditiile in care societatile neplatitoare de TVA pot achizitiona bunuri si servicii din UE":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016